CHP’li Kaya: Cumhuriyetin 97. yılında başkent Ankara’da okulların derslik ihtiyacı çözülememiş!

CHP’li Kaya: Cumhuriyetin 97. yılında başkent Ankara’da okulların derslik ihtiyacı çözülememiş!
29 Ekim 2020 11:23

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya Ankara ve Türkiye genelinde ödenek yetersizliğinden tamamlanamayan okulları ve Covid-19 pandemisinde derslik ihtiyacını gündeme getirdi.
“Covid-19 pandemisi sürerken okulların yüz yüze eğitim-öğretime başlaması, derslik yetersizliğini yeniden gündeme getirdi.” diyen Kaya, Ankara’da teslim tarihi gecikmiş, inşaatı durmuş okullarla ilgili velilerden çok sayıda şikayetler aldıklarını söyledi.
Ankara Mamak ilçesindeki 29 Ekim Ortaokulunun süresi içinde Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmeyen okullardan sadece birisi olduğunu söyleyen Kaya, “Yerinde yaptığımız inceleme sonucu 15.09.2019 tarihinde teslim edilmesi gereken okulun ödenek yetersizliğinden inşaatının durduğu, ödenek verilmezse 2020-2021 eğitim-öğretim yılı sonunda da teslim edilmesinin söz konusu olmadığını öğrendik.” dedi.

Velilerin çocuklarını zor şartlar altında uzak mahallelerdeki okullara götürüp getirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Kaya, “Ankara’da ödenek yetersizliğinden tamamlanamayan çok sayıda okul var… Ankara Valiliğinden ödenek yetersizliğinden teslim edilemeyen okulların bilgilerini istememize rağmen maalesef yanıt alamdık.” açıklamasını yaptı.

Kaya, kendi imkanlarıyla Ankara’daki okullar için yaptıkları araştırma sonucunda, ihalesi 2018 yılında yapılmış, ihale süreci yaklaşık 350 gün olan ve Milli Eğitim Bakanlığına henüz teslim edilmeyen 129 temel eğitim, 25 de ortaöğretim okulu bulunduğunu açıkladı.

 

 

Kaya Ankara’da süresi içinde tamamlanmayan okullardan bazılarını da teslim tarihleriyle birlikte tek tek saydı:

 

 

Ankara Keçiören İlçemizde 2018-2019 öğretim yılı sonunda yenilenmek üzere yıkılan yaklaşık 20 okul hala tamamlanmadı.

Yine Keçiören İlçemizde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında tamamlanması planlanan Paşa Necati, Çizmeci, İbrahim Akoğlu, Uygular ve Hüseyin Güllüoğlu ( Ek Binası) okulları ödeneksizlikten teslim alınamadı.

 

 

Ankara Çankaya Eşref Bitlis Ortaokulu
İhale Tarihi: 07.09.2018
İşin Süresi: 300 gün
İş Bitim Tarihi: Ağustos 2019

Mehmet Memişoğlu İlkokulu ve Mamak Ege Mahallesi Merkez Ortaokulu…
İhale Tarihi: 10.09.218
İş Bitim Tarihi: 13.08.2019

Ankara Çankaya İlçesi 4 Adet İlk ve Ortaokul
(Fatma Yaşar Ören İ.O.- Abdurrahman Şengül İ.O. –Ahmet Vefik Paşa İ.O. – Rauf Orbay Y.O.O.)
İhale Tarihi: 12.03.2018
İşin Süresi: 430 gün
İş Bitim Tarihi: Mayıs 2019

 

 

“Bu durumun sadece Ankara’yla sınırlı değil.” diyen Kaya, “Ülkenin dört bir yanında teslim tarihini dolmuş ancak bitirilememiş, inşaatı da durdurulmuş okullarımız var. Okul inşaatlarını tamamlamayıp ek süre alan firmalar, gecikmenin nedeni olarak ödenek yetersizliği gösteriyorlar.” dedi

 

 

Eğitim yatırımlarına ayrılan payın yetersiz olduğunun altını çizen Kaya, “Aylardır Milli Eğitim Bakanlığına ek bütçe verilsin diye çağrı yaptık ancak yetkililerin umurunda olmadı. Eğitim-öğretimin umurlarında olmadığını 18 yıldır eğitim yatırımlarına ayırdıkları bütçeden de rahatlıkla görebiliyoruz. AKP iktidara geldiğinde eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2020 yılında eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 4,65’e kadar düştü. 2021 bütçesinde ise eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 7,69 olarak belirlendi. Bu rakamın da çok yetersiz olduğu ortadadır.” dedi.

 

 

Kaya, “Biz AKP’den eğitim-öğretime hak ettiği payı ayırmasını zaten beklemiyoruz. Ancak 2021 bütçesinde eğitim yatırımlarına ayrılan payın AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki seviyeye çekilerek, en az 17,18 olmamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Ödenek yetersizliğinden kaynaklı teslim edilemeyen okul sayısına ulaşmak için TBMM Başkanlığına soru önergesi vererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ödenek yetersizliğinden tamamlanamayan okul sayısını sorduklarını söyledi.

Cumhuriyetin 97. yılını kutlayan Kaya, “AKP, 18 yıllık iktidarında eğitim devrimlerini yok etmek için var gücüyle çabaladı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılını kutlarken derslik sorununun hala çözülememiş olması herkesin yüreğini sızlatmalıdır. Cumhuriyeti ve Cumhuriyet devrimlerini içine sindiremeyenler şunu bilsinler ki Cumhuriyeti kuran halk iradesi, onu yaşatacak ve en görkemli şekilde de kutlayacaktır.” dedi.