CHP’li Kaya: Bir yayınevi 20 sorunun tamamını nasıl oluyor da tutturabiliyor!

CHP’li Kaya: Bir yayınevi 20 sorunun tamamını nasıl oluyor da tutturabiliyor!
3 Ağustos 2022 11:01

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne sızan Fetullahçı Terör Örgütü tarafından yıllarca devlete sızma aracı olarak kullanılmıştı. Milyonlarca gencin hakkına giren Fetullahçı teröristler, dershanelerinde çözdürdükleri deneme sınavlarıyla çaldıkları sorulara kendilerine yakın kişileri hazırlıyor, terör örgütü üyelerini ise doğrudan sağladıkları sınav sorularıyla istedikleri kuruma yerleştiriyorlardı.

 

 


İkinci FETÖ Skandalı mı?

 

 

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen KPSS A Grubu oturumlarının ardından yeni bir “FETÖ skandalı” iddiası ortaya atıldı. Sınava giren adaylar ve bazı öğretmenler, soruların Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarından aynen alınarak KPSS’de sorulduğunu öne sürdü.

Sosyal medyada paylaşılan Yediiklim imzalı deneme sınavı sorularının, KPSS’de seçeneklerine kadar aynı olarak adaylara sorulduğu belirtiliyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavı satışlarını durdurduğu belirtiliyor. Skandalın patlamasının ardından adaylar CİMER’e başvurarak şikayetçi olmaya başladı.

CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya Erzurum’da yaptığı açıklamayla şaibe iddialarını dile getirdi: “Bir yayınevi nasıl oluyor da 20 sorunun 20’sini de tutturabiliyor” diyen CHP’li Kaya şöyle konuştu:

Seçeneklerine kadar aynı şekilde sorulan soru örneklerinden bazıları:

r1

r2

r3

r4

r5

r6

r7

r8

r9

r10

r11

r12

r13

r14