CHP’li Kart’tan Arınç’a Soru

CHP’li Kart’tan Arınç’a Soru
15 Ağustos 2013 14:33

Cumhuriyet Halk partisi Konya milletvekili Atilla Kart, Bülent Arınç’ın ,Kanal 24 Televizyonunda katıldığı programda; Anayasa değişikliği  ve   kendisiyle   ile  ilgili   olarak    yaptığı değerlendirmeler nedeniyleiyle, bir basın açıklaması yaptı.

 

Chpli Atilla Kart, Bülent Arınç’ın,katıldığı programda ; muhtelif konulara kendi üslubu içinde temas ettiğini belirterek  “Bu değerlendirmeleri yaparken, Cumhuriyet’in kazanımlarına ve kadrolarına karşı olan komplekslerini, ideolojik saplantılarını bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi.

Kart şöyle devam etti: “Rövanş duygusunun esiri olduğunu, iktidar gücü ve kibrinden kurtulamadığını göstermiştir. Söylem ve eylemleriyle, toplumsal barışa katkı sağlamak sorumluluğundan çok uzak olduğunu da bir anlamda itiraf etmiştir. Şimdi ise,  siyasi iktidarın sorumluluğundan kaynaklanan yönetim aczini  ve dirayetsizliğini kamufle etmek için , Fethullah Gülen’in referansları üzerinden, AKP bünyesinde dayanışma ve birlikteliği sağlama gayreti içine girmiştir.Ancak, artık inandırıcı  ve tutarlı olmaktan çok uzaktır.

 
Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarından söz ederken, kerameti kendinden menkul bir tavırla , Şahısımızla ilgili olarak “anlamsız ve münasebetsiz” değerlendirmeler yapan, kendince bu yolla Komisyondaki çalışmalarımızı etkisizleştirmek isteyen Arınç’ın, söylem ve değerlendirmelerinin itibar edilecek bir yönünün olmadığını; ancak, Hükümet’teki konumu sebebiyle bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığımızı önemle vurguluyoruz.”

“Bülent Arınç,  Mayıs ayında ABD’ye gitmiş, Fethullah Gülen ile 3 saat süren bir görüşme yaptığına dair basına bilgiler yansımıştır. Kendisi de bu yönde açıklamalar yapmıştır.   İlginçtir,  (!) bu görüşmeye dair hiçbir görüntü kamuoyuna yansımamıştır.” diyen CHP Konya milletvekili Atilla Kart şunları söyledi:

“Şimdiki hal, başka bir değerlendirme yapmadan soruyoruz;Sayın Arınç, Mayıs ayındaki ziyarette Fethullah Gülen ile bizzat görüştünüz mü? Görüşmede kimler vardı? Görüşmeye dair görüntüler kamuoyuna neden yansımamış ya da yansıtılmamıştır?

 Sayın Arınç’ı, kamuoyunda bu yönde doğmuş olan spekülasyon ve belirsizlikleri  gidermeye davet ediyoruz. AKP’nin sakat demokrasi  ve yönetim anlayışını sergilemek amacıyla, konuyla ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”