CHP’li Karasu: Çiftçinin derdi TMO’nun utanmaz tavrı!

CHP’li Karasu: Çiftçinin derdi TMO’nun utanmaz tavrı!
14 Eylül 2023 08:39

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alımı sırasında olumsuz davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle çiftçileri 2 yıl süre boyunca yasaklı üretici yapılacağını açıkladı.

 
CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Karasu, açıklamaya tepki gösterirken, çiftçinin derdinin oradaki çalışan personel olmadığını belirtti ve “Çiftçinin kara gün dostu olan kurum şimdi çiftçiyi tehdit ediyor, çiftçinin sorunu oradaki çalışan emekçi kardeşimiz değil çiftçinin isyanı ürününü 4 liraya 4,5 liraya satmak zorunda bırakılmasıdır. Çiftçinin sorunu getirdiği ürünün TMO tarafından alınmayışıdır. Geri çevrilmesidir” dedi.
SİVAS/
CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alımı sırasında olumsuz davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle çiftçilerin 2 yıl süre boyunca yasaklı üretici yapılacağını açıklamasına tepki gösterdi.

 

 

Çiftçinin derdinin oradaki çalışan personel olmadığını ifade eden Karasu, “Çiftçinin kara gün dostu olan kurum şimdi çiftçiyi tehdit ediyor, çiftçinin sorunu oradaki çalışan emekçi kardeşimiz değil çiftçinin sorunu, isyanı ürününü 4 liraya 4,5 liraya satmak zorunda bırakılmasıdır. Çiftçinin sorunu getirdiği ürünün TMO tarafından alınmayışıdır. Geri çevrilmesidir” dedi.
Bu yıl yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle hububat ürünlerinde verimin arttığı, ancak kalitede düşüş yaşanan ve alımların halen devam ettiği Sivas’ta Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Başmüdürü Ercan Bakırtaş, üreticileri adeta tehdit eden bir açıklama yaptı. Hububat alım döneminde personeline sözlü ve fiziksel şiddette bulunan, hakaret eden, baskı yapan ayrıca alım sırasında kasıtlı olarak alımı yavaşlatıcı veya durdurucu eylemlerde bulunan üreticilerin “yasaklı üretici” olarak kabul edileceğini ifade eden Başmüdür, bu üreticilerden 2 yıl süreyle herhangi bir ürün satın alınmayacağını bildirdi.

 

 
“ÇİFTÇİNİN DERDİ SİZİN UTANMAZ TAVRINIZ”

 

 
CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TMO’nun “yasaklı üretici” açıklamasını değerlendirirken, yazıda 2023 hububat alım döneminde çiftçilerin ofiste çalışan personelle karşı karşıya geldiği ve personele tehditler ve hareketler yaptığı ve bunu yapan çiftlere yasal işlem gerçekleştirdiği 2 yılda çiftçilerin ürünlerinin alınmayacağı ve çiftçilerin yasaklı çiftçi durumuna getirileceği ifade edildiğini hatırlattı. Karasu şöyle dedi:

 

“Sayın Tarım Bakanı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yetkiler, İktidarın yetkilileri… Çiftçinin derdi orada çalışan, emek harcayan personel değildir. Çiftçinin derdi sizin utanmaz tavrınızdır. Çiftçi 7-8 liraya mal ettiği ürünü 4 liraya, 4,5 liraya satmak zorunda kalmıştır. 2 aydır dilimizde tüy bitti. Sivas çiftçisinin yaşamış olduğu mağduriyeti defalarca dile getirdik ama sizin bir kulağınızdan girdi diğer kulağınızdan çıktı. Sivas çiftçisi mağdur edildi. Çiftçisinin ürünü elinde kaldı. Sivas çiftçisi tüccara mahkum edildi. 1 kilogram buğdayını 4 liraya, 4,5 liraya satmak zorunda kaldı. TMO’yu nereden nereye getirdiniz. Çiftçinin kara gün dostu olan kurum şimdi çiftçiyi tehdit ediyor, çiftçiyi yasaklı çiftçi ilan etmekle tehdit ediyor. Çiftçinin sorunu oradaki çalışan emekçi kardeşimiz değil çiftçinin sorunu oradaki sizin anlayışınız çiftçinin mağduriyeti, isyanı ürününü 4 liraya 4,5 liraya satmak zorunda bırakılmasıdır. Çiftçinin sorunu getirdiği ürünün TMO tarafından alınmayışıdır. Geri çevrilmesidir. Standart dışı alım yapılmalıdır. Yemlik alımı yapın çiftçinin ürününü elinde bırakmayın dedik ama duymadınız Sivas çiftçisini mağdur ettiniz. Bunun hesabını elbette Sivaslı üretici soracaktır”