CHP’li Karakoz: ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyen anlayış israfı durduramaz!

CHP’li Karakoz: ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyen anlayış israfı durduramaz!
14 Mayıs 2024 14:24

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “22 yıldır iktidarda olan AKP’nin kamu kaynaklarını adeta har vurup harman savurur gibi hoyratça harcaması sonucu mali disiplin kaybedilmiş; NAS’lı göz boyamalarla Merkez Bankası boşaltılmış ve “faiz sebep enflasyon neticedir” sözleri unutularak faizin en yüksek olduğu bir döneme gelinmiştir. Bunun sonucunda ülkemizdeki enflasyon dünya sıralamasında Arjantin, Suriye ve Lübnan’ın ardından 4. sıraya yerleştirilmiştir” dedi.

 

 

İsrafın Kaynağı Olanlar İsrafı Durduramaz

 

 

İtibardan tasarruf olmaz diyen anlayışın yıllardır israf içinde olduğunu ve bugün gelinen noktada “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin içeriğine değil işleyişine bakmak gerektiğini ifade eden CHP’li Karakoz; “AKP İktidarı bugüne kadar 7 tane kamuda tasarruf paketi yayınladı, bu sekizincisi olacak. Bu iktidar Anayasa’da, kanunlarda yazanları yerine getirmiyor ki açıklanan tasarruf paketini mi yerine getirecek? CHP yıllardır kamuda yapılan israfın, harcamaların önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri Meclis’te bütçe görüşmelerinde dile getirdi, teklifler sundu ama ne oldu her defasında AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Yani ülke uçurumdan aşağı yuvarlanırken alınması gereken önlemleri hep söyledik. Tasarruf dedik, mali disiplin dedik, ama iktidar inatla çağrılarımıza kulan tıkadı.” ifadelerini kullandı.

 

 

Çalışanların Servisinden, Lojmanından Kısarak Tasarruf Olmaz

 

 

Kamu çalışanlarının lojmanından, servisinden kısarak ekonomi düzeltilmeyeceğini aksine vatandaşın ekonomisinin daha da bozulacağını ifade eden Karakoz, “Eğer iktidar tasarruf programında samimiyse öncelikle kamu özel işbirliği çerçevesinde yapılan tüm döviz garantili taahhütler Türk Lirasına dönüştürmelidir. Hasta garantili, geçiş garantili, uçuş garantili projelerden vazgeçilmelidir.” Dedi.

 

 

Tasarruf Saraydan Başlamalı

 

 

CHP’li Karakoz; “Umarım bu paketin içinde yer alan tasarruf tedbirleri Cumhurbaşkanlığı Sarayında da uygulanır. Zira israfın kaynağı ve merkezi orasıdır. Saraydan başlamayan tasarruf; tasarruf olmaz. Saray harcamalarını azaltsın, uçak sayısını azaltsın, abartılı koruma sayısını azaltsın, sabah akşam gereksiz yanan ampulleri söndürsün. Nereye harcandığı belli olmayan örtülü ödeneklerden vazgeçilsin. İşte o zaman gerçekten bir tasarruftan bahsedebiliriz.” açıklamasını yaptı.