CHP’li Karabat: Açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır

CHP’li Karabat: Açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır
8 Haziran 2024 07:33

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, TMO’nun dün açıkladığı buğday alım fiyatını eleştirerek, “TMO’nun gece yarısı operasyonu gibi açıkladığı ve geçen yıla göre ton başına sadece bin lira olan artış hayal kırıklığı yaşattı. Dünyada gıda güvenliği ve üretim en önemli politikalardan biriyken, açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır. TMO’nun bu kararı ithalat lobileri için alındı” dedi.

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) dün açıkladığı hububat alım fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Tarımsal üretim maliyetlerinin her geçen gün arttığına vurgu yapan Karabat, açıklanan fiyatı ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendirdi. Karabat, TÜİK’in bile enflasyonu bile yüzde 75,45 olarak açıklarken, buğday alım fiyatında geçen yıla göre sadece yüzde 12 artış yapılmasını eleştirdi.

 

 

Karabat, açıklamasında şunları dile getirdi:

 

“Ülkemizde yüksek enflasyon baskısı ile geçim sıkıntısı artan çiftçilerimizin gözü kulağı günlerdir Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanacak fiyatlardaydı. Bu yıl da çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine, yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdayını ekerek üretimini yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da emeğinin karşılığını almak üzere hasadına başladı. Fakat TMO’nun gece yarısı operasyonu gibi açıkladığı ve geçen yıla göre ton başına sadece bin lira olan artış hayal kırıklığı yaşattı.

Buğday fiyatları sadece çiftçinin sorunu değil, ülkenin en temel sorunudur. Ektiği buğdayı satamayan çiftçi varsa tarım yoktur. Üretim maliyetini karşılayamayan çiftçi varsa tarım yoktur. Dünyada gıda güvenliği ve üretim en önemli politikalardan biriyken, açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır.

Ülkemizdeki ekonomik kriz koşulları, her gün artan maliyetler düşünüldüğünde yapılan artış gerçekten komik kalıyor. 2023 yılında buğdayın alım fiyatı 8 bin 250 TL olurken, 2024 fiyatı 9 bin 250 TL oldu. Artış sadece yüzde 12. Son bir yılda TÜİK’in enflasyonu bile yüzde 75,45 olarak açıklandı. Motorine yüzde 105, gübreye yüzde 36 zam geldi. TMO’nun bu kararı ithalat lobileri için alındı.”