CHP’li Kaplan: Öğretmenlerimizin birçok sorunu var ve mevcut iktidar öğretmenlerimizin yanında değil

CHP’li Kaplan: Öğretmenlerimizin birçok sorunu var ve mevcut iktidar öğretmenlerimizin yanında değil
23 Kasım 2021 15:52

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kaplan yazılı açıklamasında “Buruk bir Öğretmenler Günü kutluyoruz. Öğretmenlerimizin birçok sorunu var ve mevcut iktidar öğretmenlerimizin yanında değil” dedi.

 

 

//ANKARA

 

Kaplan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü açıklaması şöyle:

 

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanın verilişinin de yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü ne yazık ki buruk kutluyoruz. 19 yıllık AKP İktidarı, öğretmenlerimizin sorunlarını çözmediği gibi, yaşam ve çalışma koşullarını daha da zorlaştırdı.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Gelecek nesillerimizi bilim ışığında yetiştiren öğretmenlerimizin bugün sorunları katlanarak artmaktadır.

On binlerce atanamayan öğretmenimiz, bugün hem psikolojik hem de ekonomik anlamda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Birçoğu başka meslek dallarında çalışarak geçimlerini sağlamaktadır.
Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı var. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış durumda.

Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz çiftçilik, kasiyerlik, taksicilik gibi birçok meslek dallarında çalışarak yaşam mücadelesi veriyor.

İktidar sürekli müjdeler veriyor, ancak hiçbir somut adım atmıyor.

3600 ek gösterge hakkı öğretmenlerimize halen tanınmadı. Özellikle ücretli ve özel okullarda çalışan öğretmenlerimizin maaşları içler acısı.

Cumhuriyet Halk Partimiz iktidarında, AKP’nin görmezden geldiği, haklarını iyileştirmek yerine daha da kötüleştirdiği öğretmenlerimizin yanında olacağız. Öğretmenler Meslek Kanunu çıkararak, öğretmenlerimizin haklarını iyileştireceğiz. Sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son vererek, tüm öğretmenlerimizin kadroya alınmasını sağlayacağız. Öğretmenlerimizin hakkı olan 3600 ek göstergeyi çıkartacağız. Atanamayan öğretmenlerimiz atayacak, hak ettikleri maaş ve yaşam koşullarını sağlayacağız.

Ürünü insan olan, toplumu şekillendiren, gelecek nesilleri bilim ışığında yetiştiren; bu onurlu mesleği icra eden ve icra edebilmek için mücadele veren bütün değerli eğitim emekçilerinin hak ettikleri değeri görmelerini sağlayacağız.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyor; her türlü zorluğa rağmen büyük fedakarlıkla dünyanın en kutsal mesleğini yapan, bilimsel, parasız ve laik eğitimden yana olan tüm eğitim emekçilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”