CHP’li Kaplan: AK Parti 18 yılda oldu şatafat partisi!

CHP’li Kaplan: AK Parti 18 yılda oldu şatafat partisi!
18 Ekim 2021 10:16

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada açlık ve yoksulluk sınırı verilerine değinerek, “Saray iktidarında, 18 yılda açlık sınırı 6.6 kat arttı, yoksulluk sınırı 10 bin TL’nin üzerinde. Şatafatlarından ödün vermeyen Saray, milyonlarca vatandaşımızı açlığa ve yoksulluğa terk ediyor” ifadelerini kullandı.

 
//ANKARA

 

 

TABLO KORKUNÇ! MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZ GECE YATAĞA AÇ GİRİYOR!

 
“Açlık sınırının asgari ücretin üstünde kaldığı bir Türkiye’nin müsebbibi AKP İktidarıdır.”

 
Milletvekili Kaplan, TÜRK-İŞ ve DİSK-AR’ın verilerine dikkat çekerek, “TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2021 ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 3 bin 49 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 931 lira. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 709,23 lira olmuştur. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 3 bin 50 lira iken, bugün asgari ücret 2 bin 825 lira. Açlık sınırının asgari ücretin üstünde kaldığı bir Türkiye’nin müsebbibi AKP İktidarıdır, tek adam rejimidir. Bugün milyonlarca vatandaşımız açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor ve 9 milyon vatandaşımız işsizlikten çaresizlikten kıvranıyorken; Saray halen şatafatından ödün vermiyorsa seçim günü geldiğinde de o sırtını döndükleri vatandaşlarımız AKP iktidarına yakışanı gösterecektir” dedi.

 
“AK PARTİ 18 YILDA OLDU ŞATAFAT PARTİSİ!”

 
Kaplan, “AKP İktidarı ülkeyi getirdiği duruma kör, sağır, dilsiz kalıyor. İşlerine gelmiyor gerçeği görmek, işlerine gelmiyor hatalarını telafi etmek. Resmen lüks ve şatafat gözlerini perdelemiş, gerçeği göremiyorlar. AK Parti 18 yılda oldu Şatafat Partisi. Onlar şatafat ve saltanat içindeyken; işsizlik, yokluk ve yoksulluk çeken halka ‘şükredin’ diyorlar. Vatandaşa zam üstüne zam, vergi yükü, açlık, yoksulluk; yandaş şirketlere, 5’li çeteye vergi affı. Saray iktidarı emeğin, emekçinin, emeklinin, çiftçinin, işsizin, yoksulun düşmanıdır. 7 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’nde ne yazık ki ülke adına iyimser bir tablo çizemiyoruz. Ancak biz inanıyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi iktidarımızda bu düzen değişecek, vatandaşlarımız hak ettiği değeri görecek, saray saltanatı ve saray şatafatı yerine, emeğin ve liyakatin egemen olduğu bir ülke olacak ve hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” diye ifade etti.