CHP’li Halıcı’dan AKP’ye: İtibar Atatürk devrimleridir!

CHP’li Halıcı’dan AKP’ye: İtibar Atatürk devrimleridir!
24 Mayıs 2024 11:44

TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Mecliste kabul edildi.

 

 

 

Kanunun 20’inci maddesinde CHP adına konuşan Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı “Kamuda tasarruf tedbirleri açıklandı. hani itibarda tasarruf olmazdı? Biz size saray yapmayın, 13 tane özel uçak almayın, binlerce konvoylu araçla gezmeyin derken siz itibarda tasarruf olmaz diyordunuz. İtibar; halkın yüzde sekseninin yoksulluk, yarısının ise açlık sınırı altında olmamasıdır. İtibar; emekliyi 10 bin lirayla açlığa mahkum etmemektir!” dedi.

Halıcı konuşmasında itibarın tam bağımsız onurlu Türkiye’den geçtiğini söyleyerek “İtibar anti emperyalizmdir. İtibar Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin peşinden ayrılmamaktır. Şimdi hesaplayın, soruyorum size; ne kadar itibarınız var?” ifadelerini kulandı.

Yalım Halıcı konuşmasında şunları söyledi;

 

 

İTİBAR ÜLKEYE 10 MİLYON SIĞINMACI DOLDURMAMAKTIR

 

 

“İtibar; kamuda tasarruf yapıyoruz deyip döviz geçiş garantili ihaleler vermemektir! İtibar; çiftçisi mazot alamazken, elektrik, ilaç ve su faturası ödeyemezken Ziraat Bankasından yandaş bir iş adamına 780 milyon dolar vermemektir! İtibar nedir biliyor musunuz; atanması yapılmadığı için intihar etmeyen öğretmendir. İtibar, seçimden önce verdiğiniz mülakatı kaldıracağız sözünü yerine getirmektir. İtibar, gerici müfredat yerine ilerici ve çağdaş bir eğitim reformu yapabilmektir. İtibar; kadına şiddette ve çocuğa istismarda dünyada ilk üç sıranın içinde olmamaktır! İtibar; Halkbank, Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları, Vakıfbank ve daha birçok kamu kaynağının yağmalanmaması; varlık fonunda tutulmaması ve halktan aldığınız vergilerin hesabının verilmesidir.”

 

 

İTİBAR EMEKLİYİ 10 BİN LİRAYLA AÇLIĞA MAHKUM ETMEMEKTİR

 

 

“İtibar; halkın yüzde sekseninin yoksulluk, yarısının ise açlık sınırı altında olmamasıdır. İtibar; emekliyi 10 bin lirayla açlığa mahkum etmemektir! İtibar, kendi halkı kirasını dahi ödeyemezken Türk Vatandaşlığını peynir ekmek gibi yabancılara satmamaktır! İtibar, sınırdır; namustur, ülkeye 10 milyon sığınmacı doldurmamaktır. İtibar; Türkiye Cumhuriyetine ait olan Ege Denizindeki 18 adaya Yunan Bayrağı diktirmemek; Ay Yıldızlı bayrağı orada dalgalandırmaktır. İtibar; demokratik parlamenter sistemdir. Yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığıdır. Devlette liyakattir, hak edenin memur olmasıdır”

 

 

İTİBAR ATATÜRK DEVRİMLERİNDEN AYRILMAMAKTIR

 

 

“İtibar, özgür üniversitedir, bağımsız mahkemelerdir, parasız eğitimdir, sosyal adalettir, onurlu dış politikadır, eşitliktir, ifade özgürlüğüdür, 1 Mayıs’ta Taksim’i işçilere açmaktır, öğrencilerin bahar şenliklerinde özgürce şarkı söylemeleridir. İtibar, kadın erkek eşitliğidir. Gençlerin iş sahibi olması, çocukların her türlü tehlikeden korunmasıdır. İtibar uyuşturucudan, mafyadan ve çetelerden arındırılmış sokak ve kentlerdir. İtibar tam bağımsız onurlu Türkiye’dir. İtibar anti emperyalizmdir. İtibar Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin peşinden ayrılmamaktır. Şimdi hesaplayın, soruyorum size; ne kadar itibarınız var?”