CHP’li Halıcı: Okullar öğretmen bekliyor, bunlar imam atıyor!

CHP’li Halıcı: Okullar öğretmen bekliyor, bunlar imam atıyor!
8 Aralık 2023 13:58

Eskişehir ve İzmir’deki okullara manevi danışman adı altında imam görevlendirilmesinin ardından bu yıl da aynı uygulama Kırklareli’nde hayata geçirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kaymakamlıklara gönderilen yazıda aralarında ilkokul, ortaokul ve lisenin yer aldığı 158 okula manevi danışman görevlendirildiği duyuruldu. CHP yaşananlara tepki gösterdi.

 

 

CHP Isparta Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Hikmet Yalım Halıcı “Her gün akran zorbalığının, madde bağımlılığının ve istismarların yaşandığı okullarımıza rehber öğretmen atamıyorsunuz; 25 bin rehber öğretmen atama bekliyor ama siz bunun yerine imam atıyorsunuz. Ne dinle ilginiz var ne bilimle ne de çocuklarla. Siz ve bu köhne anlayışınız gitmeden öğrenciler karanlıktan kurtulamayacak” dedi.

 

 

Halıcı, açıklamasında Cumhuriyet tarihinin en kötü eğitim döneminin yaşandığını belirterek “Tam da PISA raporlarında okullarda okuduğunu anlama yeterliliğinde son sırada olduğumuz ortaya çıkmışken, her 100 öğrenciden 20’sinin sınıfa aç girdiği OECD raporlarında yazılmışken okula manevi danışman atamak nasıl bir zihniyetin ürünü, nasıl bir cehalettir? Deprem ülkesiyiz Coğrafyacı atanmıyor, çocuklar yabancı dil öğrenemiyor İngilizce öğretmeni atanmıyor, matematikte Avrupa’da sonlardayız Matematik öğretmeni atanmıyor ama okula imam atanabiliyor!” ifadelerini kullandı.