CHP’li Halıcı, ‘eşcinsel’ denilerek yurttan atılan kız kardeşleri Meclis gündemine taşıdı!

CHP’li Halıcı, ‘eşcinsel’ denilerek yurttan atılan kız kardeşleri Meclis gündemine taşıdı!
12 Ocak 2024 11:57

CHP Isparta Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik Ve Spor Komisyonu üyesi Hikmet Yalım Halıcı, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Mevlüt Çavuşoğlu Spor Lisesi’nde okuyan depremzede kız kardeşlerin, “eşcinsel” oldukları iddiasıyla kaldıkları okul yurdundan atıldıkları ve okuldan kayıtlarını aldırmaları yönünde baskıya maruz kaldıkları iddialarını TBMM Gündemine taşıdı. Halıcı “Depremde büyük bir travma yaşamış ve kapalı alan korkusu olan iki kız kardeşin korkudan birlikte uyuması nasıl eşcinselliğe bağlanmıştır?” diye sordu.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Halıcı, önergesinde Antakya’da depreme yakalanan ve 5 saat göçük altında kalan ikiz kardeşlerin, Antalya’nın Alanya İlçesinde kaldıkları okul yurdunda beraber uyumaları nedeniyle ‘eşcinselsiniz’ denilerek yurttan atıldığının iddia edildiğini belirtti.

 

 

Çocukların babası M. T., “Benim çocuklarım göçük altında kaldı. ‘Korkudan birlikte yatıyorlar, bunlar eşcinsel’ dedi yurt müdürü. Çocuklarınızın siciline işler diye beni tehdit ettiler” dedi.

 

 

Halıcı, kız çocuklarının babasının aktardıklarına göre, aynı okulun yurdunda konaklamaya başlayan kardeşlerden birisinin, göçük altında kalmanın korkusuyla kardeşiyle aynı yatakta uyumaya başladığını ifade ettiğini söyleyerek “yine iddiaya göre rehber hocasının çocukların durumunu analiz etmek yerine ‘siz eşçinselsiniz’ dediği belirtilmektedir. Daha sonrada Yurt Müdür Yardımcısı Ş.Y. çocuklarının babası olan M. T.’yi arayarak ‘Kızların eşçinsel, gel kayıtlarını al. Okulda ve yurtta kızları istemiyoruz’ ifadelerini kullandığı ifade edilmiştir” dedi.

 

 

15 Aralık akşamı yurt yönetimi öğrencileri hiçbir gerekçe göstermeden yurttan attı.

 

 

CHP’li Yalım Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

 

 

– Depremde büyük bir travma yaşamış ve kapalı alan korkusu olan iki kız kardeşin korkudan birlikte uyuması nasıl eşcinselliğe bağlanmıştır?

– Rehber öğretmenin bu kız çocuklarına ‘eşcinsel’ dediği doğru mudur? Doğruysa bu kanaate nasıl varmıştır?

– Çocukları yurttan atan yurt idaresi ve bölge müdürlüğü hakkında soruşturma açılmış mıdır? Konuyla ilgili idari ve hukuki süreçler ne zaman başlatılacaktır?

– Çocukların okuldan da kayıtlarının alınması istenildiği doğru mudur? Doğruysa okul müdürü ve ilgililer hakkında idari ve hukuki soruşturma açılacak mıdır?

– Büyük bir deprem yıkımıyla zaten travma yaşayan çocuklara yaşatılan bu yeni travmanın çocuklar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkileri ne olacaktır? Bunun önlenmesi için ne tür tedbirler alınacaktır?