CHP’li Halıcı: AKP, kendi planının bile 7 yıl gerisinde

CHP’li Halıcı: AKP, kendi planının bile 7 yıl gerisinde
19 Ocak 2024 13:49

Uzun yıllardır yapılacağı söylenen ancak bitirilmeyen Isparta Dereboğazı yoluyla ilgili CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı yazılı bir açıklama yayınladı.

 

 

Yol tamamlanmadığı için birçok ölümlü kazanın yaşandığı Dereboğazı yoluna 2024 yılı için sadece 10 bin lira ayrıldığını belirten Halıcı “AKP İktidarı, Isparta Dereboğazı yolunu önce 2015-2020 yılları arasında bitireceğini söylüyor. Ancak yol 2020’e gelindiğinde bitmiyor. Sonra 2023 sonuna kadar bitireceklerini açıkladılar. Fakat yol gene bitmedi. Bu esnada bu yolun bitmemesi yüzünden vatandaşlarımız kazalarda can veriyor ve yaralanıyor. Yol gene bitmiyor. Geçtiğimiz gün yayınlanan Resmi Gazete’de yayınlanan teşvik programında Dereboğazı yoluna sadece 10 bin lira ayrılmış. Bitiş tarihi olarak da 2027 gösterilmiş. AKP iktidarı, kendi açıkladığı plandan bile 7 yıl geride geliyor. Bu yolun 2027’de bitip bitmeyeceği de belli değil. Anlaşılan AKP İktidarı gitmeden bu yol bitmeyecek” dedi.

 

 

YOLUMUZU BULMAYA DEĞİL ISPARTALININ YOLUNU YAPMAYA GELDİK

 

 

İktidarın ilk olarak 2015 ve 2020 yılları arasında yolu bitireceğini açıkladığını ifade eden CHP’li Halıcı “Hem genel hem yerel seçimlerde Ispartalı hemşerilerimize yolun bitme vaadinde bulunuyorlar. Fakat birileri kendi yolunu yaparken; Ispartalının yolu yapılmıyor. Bu yol bitmediği için de ölümlü kazalar yaşanıyor. Vatandaşlarımızın canından daha değerli ne olabilir? AKP’li Milletvekilleri 2023 yılı sonuna kadar Dereboğazı yolunun bitirileceğini açıklamıştı. Anlaşılan AKP iktidarı gitmeden bu yol bitmeyecek. Biz, yolumuzu bulmak için TBMM’ye girmedik; Ispartalının yolunu yapmak için Meclise geldik. Konuyu takip etmeye devam edeceğim ve Meclis Gündemine de taşıyacağım” ifadelerini kullandı.

 

 

AKP KENDİ PLANININ BİLE 7 YIL GERİSİNDE

 

 

Dereboğazı yolu için planlanan ilk hedefin 2015-2020 yılları arasında olduğunu söyleyen Halıcı “Tabi bu yol 2015’te başlayamıyor. 2018’de ihale yapılıyor. Hatta iktidar yetkilileri, milletvekilleri, bürokratlar bu yolu 2018 sonuna kadar bile bitirebiliriz diyor. Sonra yol bitmiyor tabi. Ardından iktidar yetkilileri ve bürokratları yolun 2020 yılında biteceğini söylüyor. Yolda bazı çalışmalar var ama gene bitmiyor. AKP’li Milletvekilleri 2023 sonunda yol bitecek diye açıklamalar yapıyor. Ancak yol gene bitmiyor. Şimdi yatırım programında bitiş tarihi olarak 2027 duruyor. Demek ki ilk planda 7 yıl gerideler. Yatırım programında sadece 10 bin liralık teşvik olduğuna göre bu yol 2027’de bile bitmeyebilir. İktidar, Dereboğazı yolunu yılan hikayesine döndürdü” dedi.