CHP’li Hakverdi’den Anıtkabir’e konulan ticari otomatlarının kaldırılması için Anıtkabir Komutanlığı’na mektup!

CHP’li Hakverdi’den Anıtkabir’e konulan ticari otomatlarının kaldırılması için Anıtkabir Komutanlığı’na mektup!
14 Haziran 2021 13:52

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Anıtkabir Komutanlığı’na bir mektup yazarak, Anıtkabir’e konulan ticari otomatların kaldırılmasını ve yerleşke içerisinde ücretsiz su dağıtılmasını talep etti.

 

 

Gönderdiği mektupta “Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine dair kanun gereği komutanlığınız kurulmuş olup, buna ilişkin yönetmelik gereği hizmetler tarafınızca yürütülmektedir. İlgili yönetmelikte “Anıtkabir’in manevi varlığına yakışmayan her türlü tavır, hareket, söz, yazı ve davranışlara izin verilmez.” hükmü yer almaktadır. “Ancak özellikle son yıllarda törenlerde ve Anıtkabir yerleşkesinde özensiz davranıldığı tarafımızca görülmektedir.” ifadelerini Kullanan Hakverdi; “Son günlerde Anıtkabir yerleşkesi içerisine gelişigüzel yerleştirilen hem Atatürk’ün anısına, hem de Anıtkabir’in tarihi ve mimari dokusuna uymayan ticari otomatlar, kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır.” dedi.

 

 

Ziyaretçilere Ücretsiz İçme Suyu Verilmesini Talep Etti

 

 

Gönderdiği mektupla Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna gelerek ziyaret etmek isteyen herkesin insani ihtiyaçlarına daha uygun çözüm bulunmasını talep eden Hakverdi ayrıca Anıtkabir Komutanlığı’ndan içme suyunun ziyaretçilere ücretsiz olarak uygun yerlerde dağıtılmasını istedi.

 

 

İşte O Mektup;

 

ANITKABİR KOMUTANLIĞI’NA

 

 

Anıtkabir, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün ebedi istirahatgâhı ve anılarına saygı mekanıdır. Sadece İstiklal Marşı’nın okunabildiği Anıtkabir’de törenler dahi çok büyük bir disiplin, saygı ve süre çerçevesinde düzenlenmektedir. Belirli zaman dilimleri içerisinde ziyaretçilere de açık olan Anıtkabir, her yıl milyonlarca vatandaşımız ve dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu ziyaretler gezi amaçlı değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna saygı, Milli Mücadelenin ve taşıdığı ruhun hatırlanması çerçevesinde gerçekleşmektedir.

 

 

2524 Sayılı Anıtkabir Hizmetlerinin Yürütülmesine dair kanun gereği komutanlığınız kurulmuş olup, buna ilişkin yönetmelik gereği hizmetler tarafınızca yürütülmektedir. Bu görevler arasında “Anıtkabir’in manevi varlığına yakışmayan her türlü tavır, hareket, söz, yazı ve davranışlara izin verilmez.” denilmekle birlikte, özellikle son yıllarda törenlerde ve Anıtkabir yerleşkesinde özensiz davranıldığı tarafımızca görülmektedir.

 

 

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Anıtkabir’de insani ihtiyaçların da ortaya çıkması gayet normaldir. Bu vesile ile Anıtkabir’de hizmet veren ve Anıtkabir’in tarihi dokusuna, anısına ve mimarisine uygun iki adet kafeterya ile ziyaretçilere hizmet verilmektedir.

 

 

Son günlerde Anıtkabir yerleşkesi içerisine gelişigüzel yerleştirilen hem Atatürk’ün anısına hem de Anıtkabir’in tarihi ve mimari dokusuna uymayan ticari otomatlar, kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır. Daha önce Anıtkabir, oyun parkı ve halı saha gibi uygunsuz şekilde planlanan yapılaşmalar ile kamuoyunun gündemine gelmiş, tepkiler sonucu oyun parkı kaldırılmış, halı sahanın ise kullanılmadığı yaptığımız görüşmeler sonucu tarafımıza iletilmiştir.

 

Komutanlığınız tarafından ticari otomatlar ile ilgili değerlendirmenin yeniden yapılarak kamuoyunu rahatsız eden bu görüntüye son verilmesini, Ülkemizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna gelerek ziyaret etmek isteyen herkesin insani ihtiyaçlarına daha uygun çözüm bulunması ve özellikle içme suyunun ziyaretçilere ücretsiz olarak uygun yerlerde dağıtılması yönünde çalışmanın yapılmasını saygılarımla arz/talep ederim.