CHP’li Gürer: Vatandaşın bankalara olan borcu 2,3 trilyon lirayı aştı!

CHP’li Gürer: Vatandaşın bankalara olan borcu 2,3 trilyon lirayı aştı!
20 Haziran 2023 10:27

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yılın ilk 6 ayında icra dairelerine yeni gelen dosya sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak, 7 milyon 283 bine kadar yükseldiğini açıkladı.

 

 

 

Haziran ayının ilk 15 günündeki icra dosyası sayısında da gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Seçim bitti, icra dosyalarının sayısı arttı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer veriler üzerinde yaptığı değerlendirmede, ülkemizde ekonomik gidişatın endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Ocak-16 Haziran 2023 günleri arasında icra dairelerine yeni gelen dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 oranında artarak 7 milyon 283 bine kadar yükseldiğini aktardı. Gürer, Seçim öncesi çıkarılan düzenlemelerle silinen icra dosyaları varlığını hatırlatarak UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 21 milyon 751 bin olduğunu belirtti.

 

 

VATANDAŞIN BANKALARA OLAN BORCU 2,2 TRİLYON LİRAYA ULAŞTI

 

 

Vatandaşın bankalara olan borcunun 2,2 trilyona ulaştığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşın bu fiyat seviyesi karşısında geliri anlamsız kaldığına dikkat çekti.

Vatandaşların negatif reel faizler ve yüksek enflasyon beklentisiyle tasarruf etmek yerine tüketime yöneldiğini; otomobil, konut, beyaz eşya alanlarını yatırım aracı gibi değerlendirmek zorunda kaldığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaşların bankacılık sektörüne olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçları bu yılın ilk altı ayında 579 milyar lira (yüzde 36,8 oranında) artarak 2,2 trilyon liraya kadar çıktı” diye konuştu.

 

 

KREDİ KARTI BORCU 741 MİLYAR LİRA OLDU

 

 

Vatandaşlar tarafından kullanılan kredi stokunun yüzde 22’sini ihtiyaç, konut, taşıt ve kredi kartı kredilerinin oluşturduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yıl başından bu yana tüketici kredilerinin 292 milyar lira artarak 1 trilyon 411 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 287 milyar lira büyüyerek 741 milyar liraya çıktığına işaret etti.

 

 

BATIK TÜKETİCİ KREDİSİ 36,6 MİLYAR LİRA…

 

 

Bankaların tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan kredi alacaklarının 4,1 milyar liralık artışla 34,3 milyar liraya çıktığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 36,6 milyar liralık bir batık tüketici kredisi alacağı bulunduğuna dikkat çekti.

 

 

VATANDAŞ 4 AYDA 38 MİLYAR LİRA KREDİ KARTI VE KREDİ FAİZİ ÖDEDİ

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların kredi kartı ve tüketici kredisi borçları için bankalara bu yılın ilk dört aylık döneminde ödediği faiz ise geçen yılın aynı dönemine göre 38 milyar lira artarak 87,7 milyar liraya kadar yükseldiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik olarak büyük bir çıkmazın içine sokulan ülkemizde, işsizlik oranlarının da ciddi şekilde arttığına dikkat çekti.

 

 

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 9 MİLYONU GEÇTİ

 

 

Resmi işsizlik oranının mart ayı için yüzde 10,1 olarak açıklandığını anımsatan CHP Milletvekili Gürer, Resmi işsiz sayısı ise 3 milyon 511 binden 3 milyon 585 bine yükseldi. Resmi işsizlik sayısı ve oranı işsizliğin gerçek boyutunu göstermiyor. Zira iş bulma umudu azaldıkça iş aramaktan vazgeçen işsizler yüzünden işsizlik azalıyormuş görüntüsü oluşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’deki gerçek işsizlik rakamının 9 milyon 305 bin olduğunu ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iş bulma umudu olmadığı için iş arama kanallarına başvurmayan işsiz sayısının 3 milyon 885 bin, çok az süreli işlerde çalışan sayısının ise 1 milyon 835 bin olduğunu vurguladı.

Özellikle üniversite mezunlarının branşlarında kamuda yeterli atama olmaması nedeniyle eğitimleri dışında işlerde çalışmak zorunda kaldığını ve binlerce mezununda atama beklediğini belirtti.