CHP’li Gürer: Tarım Sigortası prim desteği, gıda güvenliğini de sağlar

CHP’li Gürer: Tarım Sigortası prim desteği, gıda güvenliğini de sağlar
12 Ağustos 2022 10:15

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım sektörüne sağlanan teşviklerin kapsamına ‘sosyal güvenlik desteklerinin de dahil edilmesini’ önerdi.

 

 

Konuyla ilgili olarak Meclis Araştırması açılmasını öneren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yönde yapılacak bir desteğin hem üretimi artıracağını hem de köyden kente göçü durduracağını belirtti.

Gürer ayrıca, ülkemizin gıda güvenliği konusunda yaşayabileceği muhtemel sorunun da sosyal güvenlik primi desteği ile önlenebileceğini ifade etti.

 

 

TARIM SEKTÖRÜ DÜNYADA ÖNEM KAZANIYOR

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma Önergesinde, günümüz dünyasında tarım sektörünün öne çıktığını belirterek, “Her ülke bu alanda desteklerini artırmaktadır. Tarım ürünlerinin yetersiz kaldığı ülkeler, ithalata başvurarak gıda yetersizliğini gidermenin çabası içindeler. Tarımsal teşvikler büyük önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

TARIM POLİTİKALARI ÇOK İYİ YÖNETİLMELİ

 

 

Tarımsal ürünlerin artırılması ve ihraç eden bir ülke konumuna gelinmesi için tarım politikasının çok iyi yönetilmesi gerektiğine değinen Gürer, tarıma daha fazla desteğin verilmesinin, günümüz dünyasında büyük önem taşıdığına işaret etti.

 

 

TARIM BAĞKURU İLE İLGİLİ BEKLENTİLER

 

 

2926 sayılı Kanun ​kapsamında isteğe bağlı uygulanan tarım BAĞ-KUR sigortalılığı 01.1O.2008’den itibaren yürürlükten kaldırıldığını anımsatan Gürer, bu tarihten itibaren Tarım BAĞ-KUR’unun zorunlu sigortalılık olarak öngörüldüğünü hatırlattı.

Prim maliyetleri ödenemez duruma geldiğinde, tarımsal muafiyet belgesi alanların, sigortalı sayılamadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Gelir yetersizliği nedeniyle primler ödenmediğinden, tarım BAĞ-KUR’da tesciller silinmeye başlanmış ve emeklilik gibi kutsal bir hakka erişim zorlaşmıştır. Sonuç olarak, 5510 sayılı Kanun ile emekli aylığına hak kazanma koşulları ağırlaştırılmış ve emekli aylıklarının hesaplanma parametreleri olan güncellenme katsayısı ve aylık bağlama oranları düşürüldüğünden, emekli aylıklarında ciddi kayıplar yaşanmaktadır” dedi.

 

 

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, “Tarım sektörüne sağlanan teşviklerin kapsamına sosyal güvenlik desteklerinin dahil edilmesi ile bu yönde yapılacak bir destek üretimi artıracağı gibi, köyden kente göçü de durduracak en temel teşvik olacağından; günümüz dünyasında tarımın her sektörün önüne geçmesi ve gıda güvenliği ile refaha erişmede en temel alan olarak desteklenmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.