CHP’li Gürer: Kredi kullanan kişi sayısı bir yılda 2 milyon kişi artarak 40,3 milyona yükseldi

CHP’li Gürer: Kredi kullanan kişi sayısı bir yılda 2 milyon kişi artarak 40,3 milyona yükseldi
9 Haziran 2024 09:27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların borçlarının büyüdüğünü ve ekonomik sıkıntıların arttığını verilerle açıkladı.

 

 

 

Gürer, yılın ilk 3 ayında 478 bin kişinin ilk defa kredi kullandığını, icra takibindeki borç tutarının 211 milyar TL’ye yükseldiğini ve vatandaşın borçlandığını sayısal verilerle açıkladı.

 

 

YILIN İLK 3 AYINDA 478 BİN KİŞİ İLK DEFA KREDİ KULLANDI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların gelirlerinin yeterli olmadığı için bankalara borçlanarak geçinmeye çalıştıklarını belirterek, “Yılın ilk 3 ayında 478 bin kişi hayatında ilk defa kredi kullandı. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) 2024 yılının Mart ayında son bir yılda yaklaşık 2 milyon kişi artarak 40,3 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 76,8 bin TL düzeyinde gerçekleşti. Kredi kullanımındaki bu artış, bireylerin borçlanma düzeylerinin hızla yükseldiğini göstermektedir.” dedi.

 

 

YENİ DÖNEMDE DE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 5 Haziran 2023 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devralan Mehmet Şimşek’in o günden bugüne kadar geçen süreçteki bankacılık verileri üzerinden uyguladığı politikaları değerlendirdi. Gürer, “5 Haziran 2023 ve 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında bankaların zamanında ödenmediği için icra takibine aldığı borç tutarı 45 milyar TL, KOBİ’lerin borcu 753 milyar TL, tarım sektörünün borcu 206 milyar TL, tüketici kredisi borcu 313 milyar TL, kredi kartı borcu 1 trilyon 35 milyar TL ve takipteki tüketici kredisi ve bireysel kredi kartı borç tutarı ise 31 milyar TL arttı. Yani yeni dönem diye sunulan süreçte de olan yine vatandaşa oldu. Borçlar artmaya devam etti.” diye konuştu.

 

 

İCRA TAKİBİNE ALINAN BORÇ TUTARI ARTIYOR

 

 

Bankaların zamanında tahsil edemediği için icra takibine aldığı borç tutarının da arttığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “24 Mayıs’ta 209 milyar 415 milyon TL olan takipteki borç tutarı bir haftada 1 milyar 628 milyon TL artarak 211 milyar 43 milyon TL’ye yükseldi. Yılbaşında bu rakam 191 milyar 983 milyon TL’ydi. Yılbaşından bu yana 19 milyar 60 milyon TL tutarındaki borç tahsil edilemeyip bankalar tarafından icra takibine alınmıştır.” şeklinde konuştu.

 

 

KOBİLERİN BORCU 3,5 TRİLYON TL’Yİ GEÇTİ

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarının uyguladığı ekonomi politikaları ülkemizde herkesi borçlanarak yaşamına devam etmek zorunda bıraktı. Her kesimden vatandaşın bankalara borcu var. KOBİ’lerin yılbaşında bankalara olan borcu 3 trilyon 295 milyar TL iken bu tutar 31 Mayıs itibarıyla 303 milyar TL artarak 3 trilyon 598 milyar TL’ye yükseldi. Ayrıca zamanında ödeyemedikleri için icra takibine alınan borç tutarları ise 58 milyar 512 milyon TL’ye ulaştı. Esnaf, “Görülmemiş bir durağanlık içerisindeyiz ve geleceğimizi öngöremediğimiz bir dönemdeyiz. Piyasa son derece durgun. Borçlarımız var. İşleyiş sorunlu ve ödeme problemlerinin artması bekleniyor” ifadelerini kullandı. CHP’li Vekil Ö. Fethi Gürer, “Niğde’de ticareti iyi bilen bir iş insanıyla görüştüm. Piyasada para dönmüyor ve ticaret durma noktasına gelmiş durumda. Kimse mal almak istemiyor. Daralma kontrollü bir şekilde devam ediyor. Uygulanan politikalarla yılbaşına kadar bir toparlanma sağlanamazsa sorun daha da derinleşecektir. Ticaretle uğraşanlara göre, uçak pisti pas geçti; indi indi. İnemedi. İflasların kapıda olduğunu söyleyen çok kişi var,” dedi.

 

 

TARIM SEKTÖRÜ HIZLA BORÇLANIYOR

 

 

Tarım sektörünün hem yanlış ekonomik politikalardan hem de AKP’nin yıllardır yanlışlarla dolu tarım politikalarından darbe üstüne darbe yediğini belirten CHP’li Ömer Fethi Gürer, “Tarım sektörünün borcu yılbaşından bu yana 61 milyar 377 milyon TL, 24 Mayıs-31 Mayıs aralığında ise 18 milyar 16 milyon TL arttı. Tarım sektörünün şu an 669 milyar 671 milyon TL bankalara borcu bulunurken çiftçilerimizin diğer şahıslara olan borçlarıyla beraber toplam 700 milyar TL’nin üzerine borçları bulunuyor. Tarlalar ipotekli. Çiftçilerimizin zamanında ödeyemediği için icra takibine alınan borçları ise yılbaşında 2 milyar 130 milyon iken bu rakam 24 Mayıs’ta 2 milyar 177 milyon TL’ye, 31 Mayıs’ta ise 2 milyar 446 milyon TL’ye yükseldi. Çiftçilerimizin icra takibine alınan borçlarının tutarı yılbaşından bu yana 316 milyon TL, bir haftada ise 269 milyon TL arttı. TMO düşük alım fiyatı vermesi de çiftçiyi kaygılandırıyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

VATANDAŞ BORÇLA YAŞAMAK ZORUNDA KALDI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankacılık verilerine bakıldığında vatandaşın borçla yaşamak zorunda bırakıldığını ve her geçen gün bankalara olan borçlarının arttığını belirterek, “Tüketici kredi tutarı yılbaşından bu yana 170 milyar TL artarak 1 trilyon 686 milyon TL seviyesine yükseldi. 24 Mayıs haftasına göre de, yani bir haftada, 20 milyar TL tüketici kredi tutarında artış yaşandı. Bireysel kredi kartı borcu da bir haftada 1 trilyon 409 milyar TL’den 45 milyar TL artarak 1 trilyon 454 milyar TL’ye yükseldi. Vatandaşın gelir gider dengesi bozuldu. Gelirinin alım gücü düşmesi, borçlanmaları da artırdı.” diye konuştu.