CHP’li Gürer: Kömürde fahiş fiyat artışına kim dur diyecek?

CHP’li Gürer: Kömürde fahiş fiyat artışına kim dur diyecek?
18 Eylül 2021 10:08

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artışın el yakmaya başladığını söyledi.

 

 

Geçen yıl Afrika’dan ithal edilen kömürün tonu 1200 TL iken bu yıl 2 bin 600 liraya kadar yükseldiğine dikkat çeken Gürer, “Kış sert geçerse vatandaş yandı. Büyük kentlerde doğalgaz faturası, dar gelirlileri de kömür faturası çarpacak. Bu gidiş iyi gidiş değil. Fahiş fiyat artışına kim dur diyecek? Vatandaş kışın tezek yakacak hale düşürmek üzereler ”diyerek, kömür fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi. Ömer Fethi Gürer ayrıca, kaloriferler de yakılan ve Rusya’dan ithal kömürün fiyatının 210 dolardan 340 dolara çıktığını belirtti.

 

 

DOĞALGAZDAN SONRA KÖMÜR FİYATI DA UÇTU

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dönem dönem zamlanan ve bir yıl içindeki fiyat artışı yüzde 50’yı bulan doğalgazın ardından kışlık yakacak kömüre gelen zamların da el yakmaya başladığını söyledi.

 

 

1200 LİRADAN 2 BİN 600 LİRAYA…

 

 

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türünü göre Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyatı 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal edilen kalorifer kömürü ise geçen yıl 210 dolar iken fiyattı bu yıl 340 dolara çıktı. Kömür sobadan önce vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

BU ZAMLAR NEDEN?

 

 

Rusların kömür üretimini azalması ve döviz kurlarındaki dengesizliğin kömür fiyatına artışına bir neden olduğu yönünde açıklamalar yapıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak birkaç ayda kömür fiyatının yüzde 100’e varan oranda zamlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyat artışı % 100’ü buldu. Öte yandan kalorifer kömürü için ithalatçı firmaların Rusya’daki kömür üretiminin azalmasını gerekçe göstererek, kış mevsimi öncesinde bu tür artışları yapmasının, dar gelirli vatandaşı büyük sıkıntıya sokacağı ortadadır. Birkaç ay önce 1300 TL’ye satılan ve stoklanan kömürlerin bile şimdi 2 bin 500 – 2 bin 600 TL bandında satıldığı iddia ediliyor“ diye konuştu.

 

 

BU FİYATA NASIL KÖMÜR ALACAKLAR

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğalgaza, kömüre, temel tüketim maddelerine, gıda ürünlerine ve elektriğe gelen zamlar aldı başını gidiyor. Dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşın geliri yerinde sayarken, hayatını idame ettirmesi için satın alması gereken ürünler sürekli zamlanıyor. Ülkemizde çoğunluğu emekli ve asgari ücretli olmak üzere nüfusun yarıya yakınını dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu insanlar, yüzde 100 artış yaşanan kömürü nasıl alacaklar? Kışın tezek mi yakacaklar. Doğalgaz ve elektrik faturalarına vatandaş bakmaya korkuyor. Her ay farklı ve zamlı fiyatlardan dert yanıyor. Kömür fiyatları da aldı başını gidiyor ama yaşanan bu durumu iktidar seyrediyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e dert yanan vatandaşlar bazı kömürlerinde içeriğinde sorun olduğunu söyleyerek, “Kış sert geçerse ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Yorgana, battaniyeye sarılıp zor koşullarda kış yaşarız” diye dert yandılar.