CHP’li Gürer: İşyerlerinde makine sesleri azalıyor!

CHP’li Gürer: İşyerlerinde makine sesleri azalıyor!
22 Kasım 2021 10:07

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar-Bor-Çiftlik ilçesi ve Niğde Merkez ilçesinde üç günde beş yüze yakın esnaf ve vatandaşla görüştü. Esnaflar Malzeme fiyatlarının sürekli arttığını ve günlük olarak değiştiğini anlatıp, satış yapamadan fiyat değişiyor. Sattığımızı aynı fiyatla alamayınca ne yapacağımızı da bilemez haldeyiz” diye dert yanıyorlar.

 

 

Bor Sanayide Esnaf ziyaretiyle ilgili izlenimlerini anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise çoğu dükkânda işyeri açık iken ışıkların kapalı olduğunu ve işyerinde makine sesi çok yerde duymadığını söyledi.

 

 

GÜRER, SANAYİ ESNAFINI ZİYARET ETTİ

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ziyaretleri kapsamında Çiftlik ve Bor ilçelerinde sanayi esnafını da ziyaret etti.

 

 

MALZEME FİYATLARI 3 KAT ARTTI

 

 

CHP Milletvekili Gürer’e Bor ilçesinde yaşadıkları sorunları anlatan marangoz ustası, malzeme fiyatlarının son birkaç ay içinde 3 kat arttığını belirtti. Yaz döneminde 2.5-3 lira civarında olan menteşe fiyatının bugün 8 liraya kadar çıktığını anlatan usta, “Sunta 400 lira oldu. Yazın 80 liraya aldığımız malzeme fiyatı şimdi 130 liraya kadar çıktı. Geçen yıl 1300 liraya yaptığımız TV ünitesini bugün 2 bin 500 liraya yapmaz zorunda kaldık. Böyle olunca da talep düştü” dedi.

 

 

ÖLÇÜ ALMAYA GİDERKEN ÖNÜMÜ İLİKLİYORUM

 

 

Müşteriye ölçü almaya giderken, işi yaptırmaktan vazgeçmesin diye önünü ilikleyerek gittiğini anlatan marangoz ustası, “Müşteri usta, usta ise müşteri durumuna geldi. Fiyatları duyan iş yaptırmıyor. Buna bir önlem alınmalı, her şey Dolara endekslendi. Bu kadar olmaz!” ifadelerini kullandı.

 

 

DAHA ÖNCE BÖYLE BİR SIKINTI YAŞAMADIK

 

 

Malzeme fiyatlarındaki artış ve müşterinin iş yaptırmamasıyla ilgili sorunlarını anlatan bir başka usta ise daha önce böyle bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi. Dolar artışı nedeniyle malzeme fiyatlarının adeta uçuğunu belirten usta, dolarla ilgisi olmayan ve Türkiye’de sunta gibi ürünlerin de dolar arttıkça fiyatlarının artmasına anlam veremediklerini söyledi.

 

 

MALZEME FİYATLARI KATLADI, ÜRÜN FİYATIMIZ ARTIRDIK MI İŞ YAPAMIYORUZ

 

 

Malzeme fiyatları artarken, kendilerinin satış fiyatlarının yerinde kaldığını anlatan sanayi esnafı, “Hem malzeme artıyor hem de dükkân kirası, stopaj, eğitime katkı payı gibi ödemeler işliyor. Ama biz iş yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

ÇANCILIK MESLEĞİNİN SON TEMSİLCİLERİ DE İŞ YAPAMAMAKTAN ŞİKÂYETÇİ

 

 

Geçmiş yıllarda Bor’da 30’a yakın çancı dükkânı varken bugün çancılık mesleğinin son 2 temsilcisinden biri olan çancı ustası ise malzeme fiyatlarının bir yıl içinde 3 katına çıktığından yakındı. 5 liraya aldıkları bakır, sac ve telin fiyatının 15 liraya çıktığı belirten çancı ustası “Malzeme 3 katına çıktı ama bizim satış fiyatlarımız yerinde sayıyor. Buna rağmen satış yapamıyoruz” dedi.

 

 

BESİCİ KOYUN SATAMIYOR Kİ ÇAN ALSIN

 

 

Malzeme fiyatlarının artık günlük olarak değiştiğini söyleyen usta, “Biz çanı satmasak, yerinde dursa daha çok değer kazanıyor. Geçen sene kuzu 1000 lira idi. Bugün de 1000 lira. Adam kuzuyu satamadığı için gelip buradan çan almıyor” diye konuştu.

 

 

DÜKKÂNLAR KAPALI ZANNETTİM

 

 

Sanayi esnafı ziyaretiyle ilgili izlenimlerini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Sanayiye girdiğimde çok sayıda dükkânın ışığı yapmıyor, dükkân ve atölyelerden makine sesi gelmiyordu. Ben de işyerleri kapalı zannettim. Meğer iş yapamadıkları için makineler kapalıymış. Sanayide işlerin hiç bu kadar durgun, esnafımızı dertli görmedim. Sorunlar her gün artıyor. Vadeli alımda, satışta durmuş, daha çok peşin iş yapılıyor. Esnaf yarın ne olur bilemez durumda ” dedi.

 

 

SANATKÂRLAR VE USTALAR DERTLİ

 

 

Anadolu’da malzeme fiyatlarının artışıyla ortaya çıkan iş üretememe durumuna karşı sanatkârların ve ustaların hem dert yanıp hem de üzüntülerini dile getirdiğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Esnaf sattığı malzemenin yerine yenisi koyamıyor. Artık günlük fiyat değişkenliği var. Bu durum piyasa dengelerini alt üst ediyor. Üreten girdi maliyetini ürüne yansıttığında bu kere talep düşüyor” şeklinde konuştu.

 

 

GÜVEN ORTAMINI ORTADAN KALDIRDILAR

 

 

6 ay içinde 3 kez Merkez Bankası başkanının değiştiğini hatırlatan Gürer, “Sorunlar yaratan mevcut iktidarın iş bilmezliği, Önce fabrikaları, limanları, elektrik şirketlerini, kamu çarlıklarını sattılar. Sonra arazileri sattılar. Son olarak belli bir tutar ile T.C vatandaşlığı verdiler. Ülkede hak, hukuk, adalet geriledi. Güven ortamını da kalmayınca ve ithalatçı bir yaklaşımla sorunu çözmeye çalışırsan olacağı buydu” dedi.

 

 

BEN UMUTSUZ DEĞİLİM

 

 

Fiyat istikrarsızlığının neden olduğu şartların ortadan kaldırılması gerektiğini anlatan Gürer, “üreten bir ülke olmalıyız. İthalatçı anlayışından vazgeçmeliyiz. Kamucu bakışla, Demokrasi işletilerek, yargı bağımsızlığı sağlanarak çok kısa sürede ayağa kalkarız. Bir erken seçimle iktidar değiştiğinde bu yaşadığımız sorunların üstesinden gelebiliriz. Ben umutsuz değilim, gelecek günler daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.