CHP’li Gürer: İğneden ipliğe her şeye zam, iğneden ipliğe her şey ithal

CHP’li Gürer: İğneden ipliğe her şeye zam, iğneden ipliğe her şey ithal
3 Eylül 2023 10:31

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yılın ilk 7 aylık döneminde, Türkiye’nin tüm tarım ürünlerindeki ithalatının geçen yıla göre yüzde 31,1 arttığını belirterek, “Tarımda, dolayısıyla gıdaya erişimde sorun çanları çalıyor. AKP, tarım ülkesi olan Türkiye’ye tarımda ithalat ülkesi haline getirdi” dedi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, ülkemizin tarım ürünlerindeki ithalat artışına dikkat çekti.

Türkiye’nin bu yılın ilk yedi aylık dönemindeki tarım ürünü ithalatının yüzde 31,1 oranında arttığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yılın ilk yedi aylık döneminde 5,4 milyar dolar olan tarım ürünü dış ticaret fazlası bu yılın aynı döneminde 3,8 milyar dolara geriledi” dedi.

TÜİK’in verilerine göre Türkiye’nin gıda ve canlı hayvan ihracatının bu yıl ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 6 oranında artarak 13,8 milyar dolar olduğuna vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aynı dönemdeki gıda ve canlı hayvan ithalatının ise yüzde 31,1 oranında artarak 10,1 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

 

 

CANLI HAYVAN İTHALATA ARTI

 

 

Tarım ürünlerindeki ithalatın tüm kalemlerde arttığını aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu dönemde canlı hayvanlar ithalatı yeniden patladı .2023 yılında et ve hayvan ithalatı bitecek diyen AKP’li önceki dönem bakan açıklamaları da boş çıktı ve son yılların en çok hayvan ithalatı bu süreçte yaşandı, et ve et ürünlerinde yüzde 80,5, hububat ve hububat ürünlerinde yüzde 30, meyve ve sebzede yüzde 40, kahve, çay, kakao ve baharatta yüzde 28,3 artış kaydetti” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, genel dış ticaret açığındaki büyümeye de dikkat çekti. TÜİK in verilerine göre Türkiye’nin ihracatının temmuzda yüzde 8,3 oranında artarak 20 milyar 78 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 10,5 oranında artarak 32 milyon 295 milyon dolar olduğunu vurguladı.

 

 

İHRACAT AZ, İTHALAT ÇOK

 

 

Aylık dış ticaret açığının yüzde 14,2 oranında büyüyerek 12 milyar 217 milyar dolar olduğuna değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yılın ilk yedi aylık döneminde ise ihracat önceki yıla göre yüzde 0,7 oranında azalarak 143 milyar 287 milyon dolara indi. İthalat yüzde 5 artarak 216 milyar 827 milyon dolara çıktı. Dış ticaret açığı ise yüzde 18,1 büyüdü ve 73 milyar 540 milyon dolar oldu” diye konuştu.

 

 

DIŞ TİCARET AÇIĞI İLK KEZ 120 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI

 

 

CHP Milletvekili Gürer, Temmuz sonu itibariyle son bir yıllık dış ticaret açığının ilk kez 120 milyar dolar sınırını aştığını ve 120 milyar 801 milyon dolara çıktığını da ifade etti.

 

 

İTHALAT DEĞİL, ÜRETİMİ YÖNELMELİYİZ

 

 

Türkiye’nin hem genel olarak hem de tarım ürünlerinde ithalata mahkum bir ülke haline getirildiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ AKP iktidarı her alanda ithalatla sorunları aşmaya çalışıyor. İğneden ipliğe zam yapan AKP zihniyeti bu kere nerede ise ithal etmediği ürün kalmadı. Ülke ilişkilerinde ithalatı da bir araç olarak kullanan iktidar bu bağlamda ülkemizde üretici, çiftçi, besici düşünülmeden piyasada sorun varsa ithalata yöneliyor. Çiftçiye ekin deyip dağ taş ekilsin isteyen iktidar üretim açığı yok dediği buğday dahi yılbaşından beri 6,5 milyon ithal hububat ile TMO depoları doldurduğu için hasat döneminde çiftçisinden ürün almamak için her yolu denedi. Üretici tüccara mahkum etti. Daha yüksek fiyatlar ile ithalat yaptığı ürünler ile iç piyasayı dengelemek değil ürün yok denmesin diyerek ithalat yapılıyor.

Bu durum, ülke yönetimi açısından, ülkemizin ekonomideki geleceği açısından sürdürülebilir değil. İthalat belli bir yere kadar, ürün açığını giderebilir ama, üretim olmadan, sürekli dış ülkelerden ürün getirerek, ülkemizde ekonomik anlamda sorunları büyütmüş oluyoruz. İthalat yerine üretim artışına yönelik ve üretici, besici, çiftçimizi koruyacak, destekleyecek düzenlemeleri hayata geçirmek zorundayız” dedi.

 

 

AKP, TÜRKİYE’Yİ TARIMDA DA İTHALAT ÜLKESİ HALİNE GETİRDİ

 

 

Türkiye’nin AKP iktidarından önce tarımda kendi kendine yeten sayılı ülkelerden biri iken, bugün tüm tarım kalemlerinde ithalat ülkesi haline getirildiğini söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarları döneminde ithalatçı kafa sorunları azaltmadı katladı. Son dönemde düşük taban fiyat politikası da yeni sorunlarda üretecek .Bu gidişattan hemen vaz geçilip, tarımda planlanan, öngörülen ve kendi kendine yol bulunmalıdır. Doğru yol, üreticinin, üretimi desteklenmesidir, ülkeler arası ticaret yapıyoruz diye o ülkenin üretemediği tarım ürününü ithal ederek gümrük vergisi sıfırlayarak ithalat yapma anlayışından vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.