CHP’li Gürer: 22 bin tarımsal sulama abonesinin elektriği kesilmiş!

CHP’li Gürer: 22 bin tarımsal sulama abonesinin elektriği kesilmiş!
17 Kasım 2022 10:35

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl Türkiye genelinde tarımsal abone gruplarının ilgili dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine olan toplam borç miktarının 1 milyar 878 milyon 254 bin TL olduğunu açıkladı.

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulamada kullanılan elektrik borcu nedeniyle enerji kesintisi en çok uygulanan iller sıralamasında ilk sırayı Şanlıurfa aldı, ikinci sırada Kayseri yer aldığını ve Türkiye genelinde enerji kesintisi uygulanan abone sayısının ise 22 bin civarında olduğunun Bakan yanıtı ile açığa çıktığını söyledi.

 

 

BORCUNU ÖDEMEDİĞİ İÇİN ELEKTRİK KESİLEN ÇİFTÇİLER SUSUZ KALDI

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, borcunu ödemediği için elektriği kesik olan tarımsal sulama abone gruplarına ilişkin verilerin açıklanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yazılı soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Ö.Fethi Gürer, önergesinde, “2021 yılında tarım sulamasında kullandığı elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen çiftçi sayısı kaçtır? İller bazında dağılımı nedir?

Toplam borç tutarı ne kadardır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi.

 

 

1 MİLYAR 878 MİLYON TL BORÇ

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarımsal sulamada kullandığı elektrik borcunu ödemediği için elektriği kesilen abonelerin listesini il il açıkladı. Bakan Dönmez’in tablo halinde verdiği bilgiye göre, geçen yıl 20 bin civarında tarımsal sulama abonesinin elektriği kesildi.

Bakan Dönmez, abonenin elektriği 81 ilde 2021 yılında kullandığı elektrik borcunu ödemediği için elektriği kesilen tarımsal sulama abonelerinin il il açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ayrıca, 2021 yılında Türkiye genelinde tarımsal abone gruplarının ilgili dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine olan toplam borç miktarının 1 milyar 878 milyon 254 bin 681 TL olduğunu açıkladı.

 

 

ŞANLIURFA LİSTE BAŞI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bakanın verdiği bilgilere dayanarak en çok tarımsal sulama suyu abonelerinden elektriği kesilen iller sıralamasında ilk 10’a giren illerin,

Şanlıurfa: 3671

Kayseri 2517

Mardin: 2313

Manisa: 1858

Mersin: 1579

İzmir: 1506

Kahramanmaraş:1500

Aydın 978

Adıyaman 914

Ankara 698 olduğunu ancak Bakanın il il açıkladığı verilerde iptal edilen abonelerden söz etmediğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulama amaçlı kullanılan suların yer üstüne çıkarılması ya da dağıtımının elektrik enerjisi ile sağlandığını, elektrik borcu nedeni ile işlem yapılan çiftçinin tarlasının sulamadan mahrum kaldığını belirterek bu durumda verim kaybı da yaşandığını belirtti. Çiftçi elektrik faturasında artış nedeni ile on kere su vermesi gerekirken beş kere su vererek ürününün kurumadan hasat etmeye çalıştığını ifade eden CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, kuru tarımda TÜİK verilerine göre buğdayda ortalama dönümde 270 kg ürün alınırken bunun sulanabilen alanda dönümde 800 kg kadar çıktığını belirtip tarımda suyun önemine işaret etti. Özellikle orta Anadolu’da ruhsatsız su kuyularının elektrik ile işe yaradığını ve “vahşi” sulama yapıldığını söyleyen Gürer, tüm kuyu ruhsatlarının verilerek kredi desteği ile yağmurlama ve damlama gibi su tasarrufu sağlayan sistemlerin de yaygınlaşması gerektiğini belirtti. Sulama suyu için kullanılan elektrik giderlerine ait faturaların hasat sonu dönemi ödeme yönünde bir düzenlemeden söz edildiğini, özel firmalarının bunun içinde yeterli teminat istediğini ve bu durumun çiftçi sorununu çözmeyeceğini de vurgulayarak güneş enerjisinden bu bağlamda daha fazla yararlanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.