CHP’li Güneşhan: Halkın daha çok yoksullaştığı düzenin ezilenleri çocuklar olmamalı

CHP’li Güneşhan: Halkın daha çok yoksullaştığı düzenin ezilenleri çocuklar olmamalı
24 Ekim 2023 09:50

BM dünya gıda programı öncülüğünde 90 ülkenin kurduğu ve 18-19 Ekim’de Paris’te ilk toplantısını yapan “Okul Yemekleri Koalisyonu”nda Türkiye yer almadı.

 

 

Birleşmiş Milletler (BM) dünya gıda programı öncülüğünde 2020 yılında bir deklarasyonla çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesini taahhüt altına alan 90 ülkenin kurduğu Okul Yemekleri Koalisyonu, ilk toplantısını 18-19 Ekim tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdi.

 

Evrensel’den Kübra Kırımlı’nın haberine göre koalisyonun ilk toplantısında verdiği mesajlar şöyle: “Dünyanın karşı karşıya olduğu benzeri görülmemiş zorluklarla başa çıkmak için okul yemek programlarına daha fazla yatırım yapmanın zamanı geldi. Eldeki en son verilere göre, şu anda dünya çapında 418 milyon çocuğa okul yemeği ulaştırılıyor ve programların yurt içi finansmanında 5 milyar ABD doları artış yaşandı. Düşük gelirli ülkeler okul yemeklerine yapılan yurt içi yatırımı yüzde 15 oranında artırdı ve çoğunluğu kadınlar için olmak üzere 4 milyon iş yaratıldı. Uzun bir yol katettik ancak dünyanın en savunmasız milyonlarca çocuğunun, hayatlarını değiştirebilecek okul yemeklerine erişimi hâlâ engelleniyor. 2030 yılına kadar 724 milyon ilkokul çocuğunun tamamının okullarında besleyici yemek yiyebilmesini sağlamaya yönelik küresel hedefimize ulaşmak için, şu anda bu programlara erişimi olmayan 430 milyon çocuğa ulaşmalıyız. Her ülkede siyasi irade, yatırım ve uygulama olmadan ilerleme umudu yoktur. Dünyanın her yerindeki çocuklar, özellikle de en savunmasız ve en zor durumda olanlar, okulda en az bir öğün yemeği hak ediyor; bu, bazıları için günün tek öğünü. Hükümetlerin bu programlara öncelik vermeye devam etmeleri gerekiyor.”

 

Türkiye’nin yer almadığı koalisyona dair açıklama yapan CHP Milletvekili İsmet Güneşhan, “Programın hedefi 2030’da tüm çocukların okullarında sağlıklı ve besleyici günlük yemeğe erişebilmesini sağlamak. Ancak Türkiye bu koalisyonda yok. Türkiye’nin neden koalisyonda olmadığını soruyoruz. Koalisyona üye olmak için ne yapılması gerekiyorsa bir an önce başlatılmalı. AKP’nin yarattığı bir avuç Saray yandaşının zenginleştiği, halkın daha çok yoksullaştığı düzenin ezilenleri çocuklar olmamalı” diye konuştu.