CHP’li Gök’ten Bakan Koca’ya: Bu bir sağlık skandalı!

CHP’li Gök’ten Bakan Koca’ya: Bu bir sağlık skandalı!
18 Kasım 2021 10:44

İstanbul Pendik’te otizimli çocukların kaldığı bakım merkezinde uyuz vakası patladı.

 

 

İstanbul Pendik’te otizmli çocukların bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığı merkezde uyuz vakaları baş gösterdi. Çocukların uyuz olduğunu Twitter hesabından duyuran İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Kurucu Başkanı Avukat Sedef Erken, “Pendik bakım evinde kalan otizmli çocuklarımız uyuz oldu, bildiğin uyuz evet, 2021 yılında İstanbul’un göbeğinde otizmli çocuklar uyuz, vücutlarında irinli yaralar açıldı, kaşıdıkça kanıyor, bizim çocuklarımıza reva görülen bu” paylaşımını yaptı.

 

 

CHP Ankara milletvekili Levent Gök, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

 

 

İstanbul, Pendik’te bulunan, otizmli çocuklarımızın bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığı bir merkezde uyuz vakaları görüldüğü öğrenilmiştir. Görülen vakaların sosyal medya aracılığıyla duyurulmasının ardından ülke genelinde okullarda ve bakımevlerinde görülen uyuz vakalarının arttığına ilişkin şikayetler alınmaya başlanmış, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında salgın niteliğinde yayılım olduğu anlaşılmıştır. Vakaların üzerine giden STK’lar ve yurttaşlarımız Türkiye’de alınan tasarruf tedbirleri kapsamında okullar ve bakımevlerinde yeterli personel çalıştırılmaması ve hijyen malzemelerindeki eksikliklerin uyuz vakalarını tetiklediğini açıklamışlardır.

 

 

Bulaşıcı hastalıkların yayılımı bakımından hassas alanlar olan okullarda ve bakımevlerinde hijyen tedbirlerinden tasarruf edilmesi çocuklarımızın hastalık tehditlerine karşı korumasız bırakılması anlamına gelmekte, devam eden Covid-19 salgınına rağmen bu konuya duyarsız kalınması bir sağlık skandalı olarak görülmektedir. Ne pahasına olursa olsun koruyup kollamamız gereken çocuklarımızın sağlığının güvence altına alınması ülkemizin en önemli itibar meselelerinin başında gelmektedir.

 
Bu bilgiler ışığında:

 
1. Bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda görülen uyuz vakalarının önüne geçilememesinin sebeplerini açıklar mısınız?
2. Tasarruf tedbirleri kapsamında bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okulların hijyen giderlerinde uygulanan kısıtlamaları ve sözü geçen alanlarda temizlik işlerinde çalışan personele ilişkin tasarrufları açıklar mısınız?
3. Bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullardaki hijyen tedbirlerinin hayati öneme sahip olduğu bilinirken ve Covid-19 salgının devam ettiği bu süreçte sözü geçen alanlarda tasarrufa gidilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
4. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda görülen uyuz vakalarının sayılarını illerimize göre, yıllık temelde açıklar mısınız?
5. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullardaki hijyen tedbirleri için yapılan malzeme alımlarına ödenen ücretleri alımı yapan kurumlara göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?
6. 2002 – 2021 döneminde ülkemiz genelinde bulunan bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile okullarda temizlik işleri için görevli bulunan personel sayısını çalıştıkları kurumlara göre ve yıllık temelde açıklar mısınız?