CHP’li Gökçek: Çocukların eğitim hakkı ‘Ticari Sır’ oldu!

CHP’li Gökçek: Çocukların eğitim hakkı ‘Ticari Sır’ oldu!
2 Eylül 2023 10:28

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, geçtiğimiz Temmuz ayında, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesi ile eğitim hakkından mahrum bırakılan çocukların yaşadığı mağduriyete değinmiş, “Anayasal bir hak olan eğitim, tüm çocuklarımız için mutlak şekilde sağlanmalıdır. Ancak eğitimi yalnızca okula kayıt olma üzerinden değerlendirip okullaşma oranlarının artışıyla yetinmek yeterli değildir. Okullaşma oranlarını artırırken okula devam oranlarını artırmak için de gereken çaba gösterilmeli, okula devam verileri tüm şeffaflığı ile kamuoyu ile paylaşılmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

 

Konuya ilişkin verilere dair bilgi edinme başvurusu yapan CHP’li Gökçek’e Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından verilen yanıta göre çocukların eğitim hakkına ilişkin verileri ‘ticari sır’ gerekçesiyle paylaşılmadı.

 

 

Anayasa ve ilgili kanunlar gereği kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakılamayacağını hatırlatan CHP’li Ali Gökçek, “Çocuklar çeşitli gerekçelerle okula gönderilmiyor, eğitim olanaklarına kavuşturulmuyor. Çocukların eğitimden uzak bırakıldığı bir toplumun gelişmesi, kalkınması, eşit yurttaşlık temelleri üzerinde ilerlemesi mümkün değildir. Dolayısıyla eğitim çağında kaç çocuğumuz var, bu çocuklarımızın kaçı eğitim hakkını kesintisiz ve nitelikli bir şekilde kullanabiliyor, kaçı kullanamıyor, eğitim hakkını kullanamayan çocuklarımızın bu haktan mahrum bırakılma sebebi nedir bizim en şeffaf ve detaylı bir şekilde bilmemiz ve bu sorunun çözümü için hassasiyetle çalışmamız gerekirken Milli Eğitim Bakanlığı çocukların eğitim hakkına erişim verilerini Bilgi Edinme Kanunu’nun ‘ticari sır’ maddesinin arkasına saklanarak karartamaz. Bu veriler toplumun genelini ilgilendiren, hiçbir ticari nitelik taşımayan verilerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili verileri bir an önce kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

CHP’li Ali Gökçek’in Bakan Yusuf Tekin’e CİMER üzerinden sorduğu ve ‘ticari sır’ gerekçesi ile cevaplanmayan soruları şunlardır:

 

 

– Son 10 yılda mecburi eğitim hakkından mahrum bırakıldığı tespit edilen çocukların sayısının yıllara göre dağılımı nasıldır?

– Bu çocukların cinsiyete göre dağılımı nasıldır?

– Çocuğunu okula göndermediği için ilgili kanunlar gereğince yaptırım uygulanan veli sayısı kaçtır?

– Cezai yaptırım uygulanmasının ardından eğitim hakkına tekrar kavuşan çocuk sayısı kaçtır?

 

CİMER Cevap Metni (1)