CHP’li Gök Bakan Kirişci’ye sordu: Yüzlerce flamingo hayatını kaybetti, su kanallarını neden açmıyorsunuz?

CHP’li Gök Bakan Kirişci’ye sordu: Yüzlerce flamingo hayatını kaybetti, su kanallarını neden açmıyorsunuz?
28 Temmuz 2022 09:00

Tuz Gölü’nü besleyen su kaynakları, tarım arazilerine yönlendirildi ya da önleri barajlarla kesildi. Gölün kurumasıyla birlikte geçen yıl yeterli besini bulamayan ve bölgede doğan bütün yavru flamingolar yaşamını yitirdi. Gölde bu yıl da flamingo ölümleri başladı.

 

 

CHP Ankara milletvekili Levent Gök, flamingo ölümlerine rağmen su kanallarının neden açılmadığını Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye sordu.

 

Gök, önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan flamingoların Türkiye’deki iki üreme alanından birisi olan Tuz Gölü’nde son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle yüzlerce yavru flamingo hayatını kaybetmiştir. Gölü besleyen su kanallarının kapalı olması sebebiyle göl nemini kaybetmekte, yavru flamingolar ve onları terk edemeyen yetişkinler susuzluktan ölmektedirler. Sivil çevre örgütleri bu yıl göldeki ilk ölümlerin gerçekleştiğini ifade etmekte, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün(DSİ) gölü besleyen kanalları açmaması halinde 10-15 gün içerisinde bölgedeki bütün flamingoların ölebileceğini bildirmektedirler. Yavru flamingoların uçabilecek gelişkinliğe ulaştığı Eylül ayına kadar göle su sağlayan bütün kaynakların açılması gerekmekte, ilgili makamların her yıl yaşanan bu katliama dur demesi beklenmektedir. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde İç Anadolu’da son kalan flamingo kolonisinin yok olacağı öngörülmekte, Anadolu ekolojik çeşitliliğinin ve kültürümüzün önemli bir parçası olan allı turnalar bir daha ülkemizde görülemeyecektir.
Bu bilgiler ışığında:
1. Her yıl aynı dönemde Tuz Gölü’nde yaşanan kuraklık sebebiyle yüzlerce flamingo hayatını kaybettiği halde gölü besleyen su kanallarının açılmamasının sebepleri nelerdir?
2. Tuz Gölünde önümüzdeki 10-15 gün içerisinde gerçekleşmesi muhtemel kitlesel flamingo ölümlerinin önüne geçilmesi için gölü besleyen su kanallarının açılması düşünülmekte midir?
3. 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Tuz Gölü havzasında hayatını kaybeden flamingoların sayısını açıklar mısınız?