CHP’li Gezmiş’ten Bakan Koca’ya: Kronik hastalar ilaca nasıl ulaşacak?

CHP’li Gezmiş’ten Bakan Koca’ya: Kronik hastalar ilaca nasıl ulaşacak?
25 Ağustos 2023 09:28

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, ilaç döviz kuru nedeniyle eczane raflarında bulunamayan, ilaç firmalarının getirmeyi durdurduğu hayati öneme sahip ilaçları Meclis gündemine taşıdı. İlaç yokluğu nedeniyle hastaların mağdur olduğunu söyleyen Gezmiş, “Halk sağlığının korunması ve vatandaşlarımızın güvenli şekilde ilaçlara erişimin sağlanması amacıyla bir an önce önlem alınması gerekmektedir” dedi.
HALK SAĞLIĞI TEHLİKEDE
CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, kronik bir sorun haline gelen ilaç yokluğunu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gezmiş, kanserden grip ilacına varana dek kronik hastaların kullandığı birçok ilacın piyasada bulunmadığını belirterek, bunun halk sağlığı açısından endişe verici olduğunun altını çizdi.

 
KRONİK HASTALAR İLACA NASIL ULAŞACAK?

 
CHP’nin eczacı kökenli Milletvekili Gezmiş, önergesinde; yabancı bir ilaç firmasının organ nakli olan hastalar için hayati önem taşıyan ilacı Türkiye’ye getirmeyeceğini duyurduğuna da yer vererek şunları ifade etti:

 
“Beşerî tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cinsinden 1 Euro değeri Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında arttırılarak 14,0387 TL olarak belirlenmiştir. Ancak reel döviz kurunun yarısından daha az olan ilaç avro kuru nedeniyle bazı firmalar Türkiye’den çekilmeye başlamıştır. İlaç döviz kuru ile reel kur arasındaki derin makas nedeniyle kanserden grip ilacına, kronik hastaların kullandığı birçok ilaç piyasada bulunmamaktadır. Son olarak bir yabancı ilaç firması organ nakli olan hastalar için hayati öneme sahip ilacı Türkiye’ye getirmeyeceğini duyurmuştur. Söz konusu durum halk sağlığı açısından endişe vericidir. Halk sağlığının korunması ve vatandaşlarımızın güvenli şekilde ilaçlara erişimin sağlanması amacıyla bir an önce önlem alınması gerekmektedir”
HANGİ İLAÇLAR TEDARİK EDİLEMİYOR ?
Milletvekili Gezmiş, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
– Son bir yıl içinde Türkiye’de hangi ruhsatlı ilaçlar piyasadan çekilmiştir?
– İlaç isimleri, üretici firmaları ve çekilme tarihleri nelerdir?
– Söz konusu ilaçların muadilleri bulunmakta mıdır?

 
BAKANLIK HANGİ ÖNLEMLERİ ALDI?
– Yeni nesil ilaçların ülkemize gelmemesi, ilaç avro kurunun düşük olmasından mı kaynaklanmaktadır?
– İlaç yokluğunun önüne geçmek için bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir?
– Hayati öneme sahip ilaçta, yerli sanayiyi güçlendirmek için atılan adımlar nelerdir?