CHP’li Gezmiş: İlaca ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor!

CHP’li Gezmiş: İlaca ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor!
26 Ekim 2023 08:41

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, 7 bin 500 lira emekli maaşı alan vatandaşın durumu düşünüldüğünde, bir kutuda 500, üç aylık tedavide ise 3 bin liraya varan fiyat farkı çıkan kronik ilaçlar bulunduğuna dikkat çekti. Gezmiş, “Vatandaşımız yıllarca çalışmış, pirim ödemiş, ‘Hiç değilse sağlık güvencem olsun’ istiyor ama gelin görün ki ilaca ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor” dedi.

Eczacı olan CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, TBMM’de bugün düzenlediği basın toplantısında, ilaca erişim konusunda önemli sorunlarla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Hastaların, raporlu ilaçlarını alırken çok yüksek fiyat farklarıyla karşılaştığını ifade eden Elvan Işık Gezmiş, muayene ücreti, ilaç katkı payı ve fiyat farklarının ilaca erişimi gün geçtikçe daha çok zorlaştırdığını belirtti.

 

“HASTALAR İLACINI BULAMIYOR”

 

 

Gezmiş, 7 bin 500 lira emekli maaşı alan vatandaşın durumu düşünüldüğünde, bir kutuda 500, üç aylık tedavide ise 3 bin liraya varan fiyat farkı çıkan kronik ilaçlar bulunduğuna dikkati çekerek, “Bir kutu ağrı kesici çocuk şurubunda bile 50 liraya varan fiyat farkı çıkmaya başladı. Reçeteye iki krem yazıldığında biri ödeniyor, biri ödenmiyor. Ayrıca yurt dışından temin edilen hayati önem taşıyan ilaçlardaki güncellenmeyen fiyatlardan dolayı hastalar ya ilacını bulamıyor ya da fark ödemek zorunda kalıyor. Vatandaşımız yıllarca çalışmış, pirim ödemiş, ‘Hiç değilse sağlık güvencem olsun’ istiyor ama gelin görün ki ilaca ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor” diye konuştu.

Kalıcı önlemler alınması gerektiğini dile getiren Gezmiş, “21 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidara sesleniyorum, öncelikle halkımızın en temel hakkı olan ilaca erişiminin önündeki engelleri kaldırın ve vatandaşlarımızın bu konudaki haykırışlarına kulak verin” dedi. (ANKA)