CHP’li Gezmiş: Doğa katliamlarına zemin hazırlanıyor!

CHP’li Gezmiş: Doğa katliamlarına zemin hazırlanıyor!
6 Temmuz 2024 07:20

TBMM Divan Katibi CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Giresun’da faaliyet sürdüren maden ocaklarının canlı yaşamı ve ekolojik denge üzerinde yarattığı tahribatın araştırılması ve Giresun’un yüzde 85’inin maden sahası olarak ilan edilmesi kararının tüm boyutlarıyla incelenerek, bölge halkına ve doğal yaşam alanlarına vereceği zararın araştırılması için TBMM’ye araştırma önergesi sundu.

 

 

Önergenin gerekçesinde, “Ülke genelinde 2002 yılına kadar 1200 olan maden ruhsatı sayısı, 2002-2024 yılları arasında 386 bine ulaşmıştır. Bu yönüyle Giresun, Türkiye genelinde maden sahası olarak ilan edilen alanlar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) verilerine göre, Giresun İl sınırları içerisinde toplam 720 adet IV. Grup maden ruhsatı (arama, işletme ve ihale) bulunmaktadır. Yüzölçümünün %85’i madenlerle ruhsatlı olan Giresun’daki çalışma alanlarının %17’si arama, %14’ü işletme ve %55’i ihale safhasında maden ruhsat alanı olarak belirlenmiş durumdadır” denildi.

 

 

DOĞAL YAŞAM ALANLARI TEHDİT ALTINDA

 

 

Gerekçede, şunlar kaydedildi: “Bölgenin ekosisteminin korunması, hem ekonomik hem de çevresel açıdan büyük önem taşımaktadır. Buna karşın, ilimiz yüz ölçümünün %85’inin maden sahası olarak ilan edilmesi, doğal yaşam alanlarımızı büyük bir tehditle karşı karşıya bırakmıştır. Garigen Tepesi ve Olucak Yaylası’nda planlanan maden ocağı işletmeciliği, bölgenin çevresel ve sağlık risklerini arttıracağı gibi Gelevera Vadisi ve Harşıt Vadisi’ne sızacak ağır metaller ile bölge insanı da hedef alınacaktır”

 

 

DOĞA KATLİAMLARINA ZEMİN HAZIRLANIYOR

 

ÇED süreçlerinde ortaya çıkan yanlış uygulamaların ve denetimsizliğin söz konusu doğa katliamlarına zemin hazırladığına dikkat çeken Milletvekili Gezmiş, şu ifadelere yer verdi:

ÇED yönetmeliği ile hazırlanan raporların yasal çerçevesi oluşturulmuş olmasına rağmen birçok ÇED raporu gerçeklik ve bilimsellikten uzak bir anlayışla hazırlanmaktadır. Yanlış ÇED raporları veya ÇED gerekli değildir kararları bir yana, Çevre Düzeni Planlarında da önemli çelişkiler bulunmaktadır. Enerji projelerinin hayata geçirileceği bölgedeki bilgilendirme toplantıları, duyuru ve katılım gerçekleştirilmeden, usulsüz bir şekilde tamamlanmakta ve bölge halkının hak arama hürriyeti kısıtlanmaktadır.