CHP’li Ertuğrul’dan rekor trafik cezalarına tepki!

CHP’li Ertuğrul’dan rekor trafik cezalarına tepki!
23 Haziran 2024 11:49

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, Zonguldak’ta ve Türkiye genelinde artış gösteren trafik cezalarına tepki gösterdi.
“Yeni yılla birlikte trafik cezalarına zam gelmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü son verileri açıkladı ve buna göre 2024’ün ilk çeyreğinde geçen yıla oranla %80’e yakın bir artış söz konusu. Emniyet verilerinde trafik cezalarının parasal miktarına ilişkin detay yer almazken, Jandarma’nın kestiği trafik cezası miktarı 2024’ün Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 181 artarak 788,2 milyon TL’den 2,2 milyar TL’ye yükseldi. Geçen yıl Emniyet 12,9 milyar TL, jandarma ise 2,3 milyar TL trafik cezası kesmişti. Bu sene rakamın, zamlı tarifeyle birlikte 60 milyar TL’yi aşabileceği öngörülüyor.

 

 

Mecliste yaptığımız konuşmamızda da bu konuya değinmiştik. Kasadaki açığın yani kamudaki finansman açığının vatandaşın sırtından giderilme yollarından biri trafik cezaları mıdır diye sorduk. Ancak herhangi bir cevap alamadık. Neredeyse her kilometre başında kontroller yapılıyor. Uygulama noktalarına bir talimat mı verildi? Örneğin şu kadar ceza kesilecek, şu koçan bitirilecek gibi. İddia o ki Hazineye para gerek. Trafik cezaları da gelir kaynağı.”
Trafik kontrollerinin mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, şöyle konuştu:

 

 

“Can güvenliği açısından da bu denetimler yapılmalı. Tabi ki kurallara uymayanlara ceza yazılacak ancak bu işin bir standardı olmalı. Bazı vatandaşlarımız aynı yolda aralıklarla 3 kez ceza alıyor. Eline gelen makbuzlarda hız limiti değerlendirmesinin 3’ü de farklı. Bazı vatandaşlarımız hiç olmadığı bir yerde hiç geçmediği bir yolda sözde gerçekleştirdiği ihlallerden ceza yediğini ifade ediyor. Gitgide artan, rekor sayılara ulaşan cezaların nedeni nedir? Kurallar mı değişti? Sürücülerin kurallara uyum noktasındaki davranışları mı değişti? Yoksa araç sayısı mı arttı? İşte standart dediğimiz bu.”

 

 

AKP iktidarının, ekonomiyle ilgili sorunlar arttıkça ve bu sorunları çözemedikçe elini vatandaşın cebine attığına vurgu yapan CHP Milletvekili Ertuğrul, şunları söyledi:

 

 

İktidar işin içinden çıkamayınca, vatandaşa kemerleri sıkacağız diyor. Daha nereye kadar sıkacak? Devlet trafik cezalarıyla ilgili şu anda bir çok alanda olduğu gibi fırsatçılık yapıyor. Enerjide, doğalgazda ve hızlı geçiş sistemi gibi vatandaştan tahsilat yoluyla alacağı parayı icraya veriyor. Özellikle de Yap-İşlet-Devret sistemiyle işletilen otoyollarda bu cezaların daha da artış gösterdiğini görüyoruz. Bu yollara garanti verirken vatandaşa mı sordunuz?”

 

 

Bu olumsuz tablonun sorumluluğunun mevcut iktidarda olduğunu ifade eden Ertuğrul, şunları kaydetti:

 

 

Siyasi iktidar önce ülkenin gerçeklerini görecek. Vatandaşın yaşadığı sıkıntıları fark edecek. Bunlarla ilgili yaptırım uygularkenki hızını fiyatların artışındaki hız karşısında önlem alma konusunda da göstermesini bekliyoruz. Çünkü sadece trafik cezalarında da değil, bir çok alanda mevcut iktidar vatandaşı sadece cezalandırıyor. Vatandaşın bir cebinden giren öteki cebinden aynı anda çıkıyor.