CHP’li Ertuğrul, Karadeniz’de doğalgaz için döşenen boru hattına gitti: Fındık ağaçları sökülüyor!

CHP’li Ertuğrul, Karadeniz’de doğalgaz için döşenen boru hattına gitti: Fındık ağaçları sökülüyor!
26 Temmuz 2023 06:12

Karadeniz’de bulunan doğal gaz için döşenen boru hattı nedeniyle Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde fındık ağaçlarının söküldüğünü ifade eden CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, bölgede yaşayan çiftçilerin mağdur olacağına dikkat çekti.

 

 

 

“Bu süreç planlanmadı ve vatandaşlar, acele bir kamulaştırma sonrasında hem arazilerini kaybettiler hem arazilerinin üzerindeki fındık ürünlerini kaybettiler” diyen Ertuğrul, yerinde yaptığı incelemede şunları kaydetti:
“Şu anda yapılan işlemlerde fındık ağaçları sökülüyor. Bu ağaçlar sökülmeseydi, bu işlemler 10 gün-15 gün kadar ertelenebilseydi çok ciddi miktarda ağaç ve dolayısıyla fındık ürünü kaybımız olmayacaktı. Biliyorsunuz Türkiye’nin en önemli tarımsal ihracat kalemlerinden bir tanesi fındık. Dünyada üretimin yüzde 65’ine hakimiz fındığın. Fakat sadece bir 10 günlük planlama daha dikkatli bir şekilde yapılsaydı buradaki vatandaş, olgunlaşmış fındık ürünlerinden mahsulünü alabilecekti” dedi.Bunlar da ekonomimize hem vatandaşımızın cebine katkı hem yerli ve milli bir ürün olarak ihracatımıza ciddi bir katkı olacaktı.

 

 

”Kırsalda yaşayan insanlarımız için fındık hayati bir gelir kaynağıdır”
Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Bu ağaç sökümü işleminin 10 gün-15 gün ertelenmesi gerekiyor ki böylece vatandaşımız; atalarından, dedelerinden kendilerine miras kalmış olan bu topraklardaki, bu fındık ocaklarındaki ürünlerini alabilsinler ve ekonomilerini düzeltebilsinler. Çünkü üst üste gelen zamlardan ekonomi durma seviyesine geldi. Kırsalda yaşayan insanlarımız için fındık hayati bir gelir kaynağıdır bu bölgede. Fakat bu planlama yapılırken bunlara kulak tıkandı. Şu anda da vatandaş isyan ediyor, fakat bu isyanı duyan hiç kimse maalesef yok.”