CHP’li Emir: İplikleri pazara çıkmasın diye enflasyon sepetini açıklamıyorlar

CHP’li Emir: İplikleri pazara çıkmasın diye enflasyon sepetini açıklamıyorlar
9 Temmuz 2024 11:12

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının baştan sonra yanlış olduğunu belirterek, “İnanılmaz, güvenilmez rakamlar. Çünkü 2022’ye kadar enflasyon sepetini açıklıyordu. Ve herkes de bakıyordu bu enflasyon doğru mu rakamları doğru mu değil mi anlıyordu. Ama enflasyonu böylesine yanlış bir şekilde hesaplayıp, bilerek baskılayıp sahte rakamlarla enflasyon açıklayınca iplikleri pazara çıkmasın diye de bu sefer enflasyon sepetini açıklamamaya başladılar. Oysa enflasyon sepetini açıklasalar gerçekte ne kadar yanlış ne kadar sahte rakamlar olduğu ortaya çıkacak” dedi.

 

ANKA

 

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), açıkladığı enflasyon rakamlarıyla ilgili ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. TÜİK’in enflasyon sepetindeki ürünleri, “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesine sığınarak Nisan 2022’den sonra açıklamayı durdurduğuna dikkat çekti. İktidarın emekliye, memura hak ettiği enflasyon zammını vermemek için enflasyon rakamlarıyla oynadığını söyleyen Emir, “Bu arkadaşlar deve kuşu gibi kafalarını kuma gömünce her şeyin düzeleceğini düşünüyorlar” dedi.

 

 

Emir, şöyle konuştu:

 

 

“TÜİK’in rakamları baştan sona yanlış. İnanılmaz, güvenilmez rakamlar. Çünkü 2022’ye kadar enflasyon sepetini açıklıyordu. Ve herkes de bakıyordu bu enflasyon doğru mu rakamları doğru mu değil mi anlıyordur. Ama enflasyonu böylesine yanlış bir şekilde hesaplayıp bilerek, baskılayıp sahte rakamlarla enflasyon açıklayınca iplikleri pazara çıkmasın diye de bu sefer enflasyon sepetini açıklamamaya başladılar. Oysa enflasyon sepetini açıklasalar gerçekte ne kadar yanlış ne kadar sahte rakamlar olduğu ortaya çıkacak. Bu olmasın diye gizlenmeyi tercih ediyorlar. Rakamları baskılıyorlar. Sahte rakamlarla kamuoyunu oyalıyorlar. Ama bu işin bir tane kazananı var, o da saraydaki. Saraydaki emekliye, memura hak ettiği enflasyon zammını vermemek için enflasyon rakamıyla oynuyor. Oynayan kurum da zaten o enflasyon rakamını nasıl bulduğunu kimseye belli etmiyor. Dolayısıyla da emeklinin memurun sofrasından maaşından bir miktar daha çalınmış oluyor. Ama gerçeği bilen vatandaşımız. Gerçek ne? Çarşı pazar yangın yeri, enflasyonu almış başını gitmiş. Ama bu arkadaşlar deve kuşu gibi kafalarını kuma gömünce her şeyin düzeleceğini düşünüyorlar.

 

 

“Acı reçeteyi milletimize içirecekler”

 

 

Bu Bakan ve bir önceki Bakanın hiçbir söylediği tutmadı, şimdiye kadar da tutmadı. Şimdi baz etkisini yaslanarak enflasyon rakamı düşük gelecek diye güveniyorlar. Baz etkisi bir miktar etkileyebilir ama enflasyonu bu şekilde düzeltemezler. Enflasyonu düzeltmenin yolları bellidir. Bu iktidar bu acı reçeteyi bu halka içirerek enflasyonu düzeltemez, düzeltemeyecek. Maalesef yine acı reçeteyi milletimize içirecekler, dar gelirliye içirecekler, yoksullara içirecekler. Ama yapmaları gereken bu krizi kim çıkarttıysa, bu krizden kim servet sahibi olduysa, milyarlarca dolar kamu kredisi kimlere verildiyse, milyarlarca dolar dövize endeksli kiralar hangi zenginlere aktarıldıysa, onlara gidecekler onlardan kaynak bulacaklar ve bu milletin derdini çözecekler.”