CHP’li Emir, ERIS varyantına karşı uyardı: Vakaları gizlemeyin, şeffaf olun!

CHP’li Emir, ERIS varyantına karşı uyardı: Vakaları gizlemeyin, şeffaf olun!
8 Eylül 2023 10:54

COVID-19 salgını sırasında Sağlık Bakanlığının gerçek vaka sayılarını gizlediğini ortaya koyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir bu kez de “ERIS” varyantına karşı kritik uyarılarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “Vatandaşımız müsterih olsun, eski günlere dönmek söz konusu değil” açıklamasını anımsatan Emir, bakanlığın benzer açıklamayı COVID-19 salgını sürecinde de yaptığının altını çizerek şeffaflık vurgusu yaptı.

 

 

ERIS varyantının COVID-19’un Omicron varyantının bir alt türü olduğuna ve 51 ülkede görüldüğüne dikkati çeken Emir, “Özellikle ABD ve Avrupa’da giderek yaygınlaşan ve koronavirüs önlemlerinin yeniden alınmasına neden olan varyantın ülkemizde de görülmesi beklenmektedir” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Emir, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

 

 

VAKALAR GİZLENİYOR MU?

 

 

“Sağlık Bakanlığı, ERIS (EG.5) varyantı konusunda Türkiye’nin tehlikede olmadığı açıklamasında bulunmuştur. Sağlık Bakanı’nın, 2020 yılında da COVID-19 vakaları ülkemizde ortaya çıkmadan önce benzer cümleler kurduğu bilinmektedir. Sürecin devamında ise COVID-19’un Türkiye’de de yayıldığı ve vakaların giderek arttığı ortaya çıkmıştır. Bununla kalmayıp Sağlık Bakanlığı vaka sayılarını gizlemiş, bunun ortaya çıkmasının ardından da tıp literatüründe bulunmayan ‘vaka-hasta’ ayrımı ile dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde bu skandalın üstünü örtmeye çalışmıştır.

Toplam 51 ülkede yaygınlaşan ve yayılım hızı giderek artan EG.5’in, birçok ülkeden turist alan ülkemizde görülmemiş olması akıllara test yapılmadığı ve Sağlık Bakanlığı’nın konunun üzerine yeterince eğilmediği ve varsa vakaların gizlendiği düşüncesini doğurmaktadır.”

 

 

GENEL TABLO ORTAYA ÇIKARILMALI

 

Hastaneye EG.5 belirtisi ile giden hastaların büyük kısmına test yapılmadığını ifade eden Emir, “Ancak, söz konusu varyantın ülkemizde yayılmadan Sağlık Bakanlığının bir an önce COVID testini yaygınlaştırması ve genel tablonun ortaya çıkartılması gerekmektedir” dedi. Emir, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti: “Ülkemizde şu ana kadar EG.5 varyantı görülmüş müdür? Görülecek olası vaka ve salgın durumlarına karşın ne gibi önlemler alınmış ve hazırlıklar yapılmıştır? Hasta, yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan yurttaşlar için sağlık önlemleri alınmış mıdır? Bu kişiler için hatırlatma dozu aşısı yapılması düşünülmekte midir? Amerika Birleşik Devletleri okulların açılmasının ardından çocuklar arası yayılımı azaltmak amacıyla maske zorunluluğu getirmiştir. Ülkemizde okullarda yayılımı engellemek amacıyla herhangi bir önlem hazırlığı yapılmış mıdır? Yapıldı ise ne gibi önlemler alınmıştır? Test kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesi düşünülmekte midir?”