CHP’li Coşar: Verilen sözler unutuldu, yeni hastane inşaatı gecikiyor!

CHP’li Coşar: Verilen sözler unutuldu, yeni hastane inşaatı gecikiyor!
31 Temmuz 2023 10:50

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, yıllardır söz verildiği halde yapımı beklenen ve bir türlü bitirilemeyen Yeni Manavgat Devlet Hastanesi’ni verdiği yazılı soru öneresi ile TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verilen önerge sonrası yaptığı yazılı açıklamada CHP’li Coşar şu ifadeleri kullandı;

 

 

“VERİLEN SÖZLER UNUTULDU; YENİ HASTANE İNŞAATI GECİKİYOR”

 

 

“Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan mevcut Manavgat Devlet Hastanesi ilçe nüfusu dikkate alındığında yetersiz kalmaktadır. Yaz turizm sezonunda nüfusun daha da arttığı ilçede mevcut hastanenin fiziki yetersizliği, bazı branş ve servislerdeki doktor ve sağlık personeli eksikliğinden dolayı vatandaşlarımız yeterli derecede sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. Vatandaşlar Antalya merkez veya komşu ilçelerdeki hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2021 yılında yapılacağına dair söz verdiği yeni devlet hastanesi ancak geçen zamana rağmen yapılmamış, ihalesi iki yıl sonra yapılabilmiştir, bu gecikme Manavgat halkının beklentilerini giderememiştir. Turizm ve tarımsal üretim ile ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayan Manavgat, ne yazık ki kamudan istediği en temel yatırım olan sağlık yatırımını dahi alamamakta, adeta cezalandırılmaktadır.”

 

 

“YENİ MANAVGAT DEVLET HASTANESİ İNŞAATINDA ZEMİN SIVILAŞMASI İDDİASI”

 

 

“Manavgat halkına söz verilen 500 yataklı yeni hastane, yeni ihalede 300 yatak kapasitesine düşürüldü, kapasite azlığı ve hastanenin yapılacağı alanın seçimindeki fiziki yetersizliklere yapılan itirazlar bakanlık tarafından dikkate alınmadı. Mevcut alandaki hastane inşaatındaki gecikme üzerine, CHP Manavgat İlçe Başkanımız Oykun Başar’la birlikte inşaat alanında yerinde yaptığımız incelemede görülmüştür ki inşaat çalışması seçim öncesi dönemdeki hâli ile durmakta ve aylardır hiçbir faaliyet yapılmamıştır. Bu durumun sebebinin ise kamuoyundan saklanan zemin sıvılaşması olduğu iddiaları oluşturmaktadır. Bu sebeple yeni hastane yeri bakılacağı iddiaları gündemdedir. Yeni hastanenin kötü bir zemine inşasının oluşturacağı riskleri yakın zamanda Hatay’daki devlet hastanelerinin depremde yıkılması ile yaşadık. Olası doğal afetlerde hastane binasının hasar görmesi telafisi mümkün olmayan acılara yol açar. Sağlık Bakanı Koca ve bakanlık bürokrasisi bu iddialara yanıt vermelidir. Bu iddialar doğru ise halkın sağlığı kadar halkın can güvenliği de tehlike altındadır. Mevcut hastane yerinin seçiminde bir başka etkeninde rant olduğu iddia edilmektedir, fiziken yetersiz bu arsada ısrar edilmesinin bir başka sebebinin de hastane inşaatının çevresindeki komşu arsaların AKP’ye yakın kişilere ait olduğu iddia edilmektedir, bakanlık sağlıkta dönüşümü, rantsal dönüşüme çevirmekten vazgeçmelidir.”

 

 

CHP’li Coşar verdiği soru önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi;

 

 

Manavgat Devlet Hastanesi’nin yetersizliği nedeniyle söz verilen ancak temeli dahi seçim döneminde atılan yeni hastane ne zaman tamamlanacaktır? 2021 yılında söz verilen ancak inşaatına o dönem başlanılmayan yeni hastanenin olası planlamaya göre 2025 yılında hizmeti girmesi beklenmektedir, bu gecikmenin sebebi nedir?
Artan döviz kuru, artan maliyetler ve yüksek enflasyon nedeniyle inşaat firmalarından dolayı Yeni Manavgat Devlet Hastanesinin inşaatının geciktiği iddiası doğru mudur?
Manavgat’a yapılacak yeni hastanenin daha önce söz verilen 500 yataktan, 300 yatak kapasitesine düşürülme sebebi nedir? Hastane için tercih edilen arazinin küçük olmasının bu değişiklikte etkisi var mıdır? Var ise yeni arazilerde 500 yatak kapasiteli bir hastane neden planlanmamıştır?
Manavgat’ın mevcut nüfusu ve turizm dönemindeki artan nüfusu dikkate alındığında yeni yapılacak hastanenin 300 yatak kapasitesi yeterli olacak mıdır?
Mevcut hastanedeki eksik branşlar yeni hastanede giderilecek midir?