CHP’li Coşar: Kemer yanıyor, Akbelen yağmalanıyor!

CHP’li Coşar: Kemer yanıyor, Akbelen yağmalanıyor!
27 Temmuz 2023 12:27

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, Kemer orman yangını ve Akbelen orman talanına dair yazılı bir açıklama yaptı;

 

 

MANAVGAT YANGININDAN DERS ALINMAMIŞ

 

 

“Kemer’de ormanlarımız yanmaya devam ediyor, yangınla mücadelede vatandaşlarımız, ormancılar, itfaiye ekipleri havadan karadan müdahale ediyor. İki yıl önce yaşadığımız Manavgat yangınının acısı hala hafızalarımızda, iki yılda ne kadar ders alındı üzülerek görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, bu yıl yangınla mücadeleye daha hazırız açıklaması yaptı, bu AKP’li bir yetkilinin ilk kez geçtiğimiz yıllarda ihmalleri olduğunu örtülü olarak kabul etmesidir. Geçtiğimiz haftalarda TBMM’ye orman yangınlarının sebeplerinin ve alınacak önlemlerin araştırılmasına dair verdiğimiz araştırma önergemizin imzası kurumadan yangınlarla karşı karşıyayız. Eğer AKP ve MHP oyları ile meclis tatil edilmeseydi, Türkiye ve Antalya için hayati öneme sahip orman yangınları dahil birçok sorunun çözümü mecliste konuşulabilirdi.

 

 

KEMER YANIYOR, AKBELEN YAĞMALANIYOR

 

 

Kemer’in ormanları yanıyor, Antalya Kemer’e kuş uçuşu 250 kilometre uzaklıktaki Muğla Akbelen’de de ormanlar talan ediliyor. Umut ederim ki Kemer yangınından sonra Akbelen’in ve diğer talan edilen yerlerin akıbetine uğramaz. Kemer’in ormanları da bu yangın sonrası bir bahane ile ranta ve talana açılmaz.

 

 

Kemer orman yangınına müdahale eden Tarım ve Orman Bakanlığı, Akbelen’de maden şirketinin orman katliamına sessiz kalıyor. Antalya ve Muğla’nın doğası, ormanları ne yazık ki aynı kaderi paylaşıyor, sahilleri ranta açılan, ormanları yanan, doğası maden ocakları için talan edilen iki şehir. Akbelen ormanları içinde hassasiyet gösterilmesini bekliyoruz, bu samimiyet sınavıdır. AKP’nin çevre politikalarının temelini oluşturan ranta dayalı bu sistemin doğamıza verdiği tahribatı önlemek hepimizin görevidir, bu amaçla direnen vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte ranta ve talana dur diyeceğiz.”