CHP’li Çiler’den Dilovası uyarısı!

CHP’li Çiler’den Dilovası uyarısı!
4 Temmuz 2023 10:40

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Suriyelilerle vatandaşları karşı karşıya getiren olayların büyümesi üzerine CHP’li Nail Çiler “Olayların büyümesinden endişeliyiz. Basite indirgenmeden üzerinde durulmalı” ifadesini kullandı.

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, sığınmacı sayısının son dönemde Dilovası’nda giderek arttığını belirterek, şöyle konuştu:

 

 

“Sosyolojik durumlarının incelenmesi gerekli. Entegrasyon da sağlanamadı. Aslında bu tür olaylar şu anda Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. Kocaeli’nde de artış var. Basit adli olay gibi değerlendirilmemesi gerek. Basite indirgersek olası daha büyük olayların önüne geçemeyiz. Bu olayların büyümesinden endişeliyiz. Sığınmacıların öncelikleri var, bazı muafiyetleri var.

 

 

Özellikle seçim döneminde sığınmacılara çok fazla tavizler verildi, bazı şeylere göz yumuldu. Bunu vatandaş da görüyor ve sığınmacılar artık misafir olmaktan çıktı. Kocaeli, asayiş olaylarının en az olayların yaşandığı bölgelerden biriyken, sığınmacıların gelmesiyle asayiş olayları arttı. Dilovası da 53 bin nüfuslu 6 organize sanayi bölgesi olan bir bölge. Çok fazla dışarıdan sığınmacı ve göçmen gelince nüfus yapısı da değişiyor. Bu olaylar, basit bir olay gibi geçiştirilmemeli ve üzerinde durulmalı.”