CHP’li Ceylan’dan Bakan Güler’e: Bir haftada iki farklı açıklama olur mu?

CHP’li Ceylan’dan Bakan Güler’e: Bir haftada iki farklı açıklama olur mu?
27 Kasım 2023 10:40

CHP PM Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in temel eğitim uçağı Hürkuş’un TSK envanterinde olup olmadığına ilişkin bir hafta içinde iki farkı açıklama yaptığını belirterek, “Hürkuş için bir hafta içinde önce envanterde dediniz, sonra da test yapılıyor diye yazılı açıklama yaptınız. Böylesi çelişkili açıklamalar size yakışmadı Sayın Bakan” diye konuştu.

 

 

 

 

Çanakkale Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in 16 Kasım günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği sunuş konuşmasında, “Yakın zamanda savunma sanayimizin yeni göz bebekleri olan … temel eğitim uçağımız Hürkuş, helikopter ve uçak taşıma kabiliyetlerine sahip ilk çok maksatlı amfibi gemimiz TCG Anadolu ve bunlar gibi birçok kritik sistem kahraman ordumuzun envanterine dâhil edilmiştir” şeklinde açıklama yapmasına karşın, konuyla ilgili komisyonda sorduğu soruya verilen Bakan Güler imzalı 24 Kasım tarihli yazılı cevapta ise “TSK’nın ihtiyaçları kapsamında TUSAŞ tarafından yeni nesil temel eğitim uçağı “Hürkuş” ve tekamül jet eğitim uçağı “Hürjet” projeleri yürütülmektedir. Halen 2 adet Hürkuş-B uçağı ile Hv.K.K.lığının ihtiyaçlarını karşılayacak test ve değerlendirme süreci TUSAŞ ile koordineli olarak yürütülmektedir. İhtiyaçlara yönelik geliştirmenin tamamlanmasını müteakip seri üretim ve tedarik aşamasına geçilmesi öngörülmektedir” şeklinde açıklama yapıldığını bildirdi.

 

 

 

Daha Dün TSK Mensubuydunuz Sayın Bakan, Ayıptır!

 

 
CHP PM Üyesi ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bakan Güler’in yakın bir zamana kadar Genelkurmay Başkanı olarak TSK Mensubu olduğunu ifade ederken, “TSK en önemli kademelerinde görev yapmış bir kişinin böylesi çelişkili ifadeler kullanması, kamuoyuna açık bir toplantıda iktidarın siyasal çıkarlarına yönelik açıklama yapması, kişiye özel açıklamada ise farklı bilgiler vermesi şık olmamıştır” dedi. Özgür Ceylan, AKP iktidarına kadar savunma sanayinin iç politikaya asla malzeme edilmediğini belirtirken, “Sürekli dile getirmeye çalışıyoruz. Savunma sanayimizde yaşanan her gelişme bizim gurur kaynağımızdır. Ancak Askeri Lise, Harp Okulu ve Harp Akademilerinden mezun olup genel kurmay başkanlığı gibi en saygın görevlerde bulunmuş Sayın Bakanın böylesi çelişkili açıklamalar yapması ve savunma sanayimizi iç siyasete alet etmesi en kibar değimiyle kabul edebileceğimiz bir davranış biçimi değildir. TSK’ya olan güveni sarsıyorsunuz Sayın Bakan. Ayıptır!” dedi.