CHP’li Ceylan’dan 19 Eylül Şehitler ve Gaziler Günü mesajı!

CHP’li Ceylan’dan 19 Eylül Şehitler ve Gaziler Günü mesajı!
19 Eylül 2023 09:27

CHP Çanakkale Milletvekili Sayın Özgür Ceylan’ın 19 Eylül Şehitler ve Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

 

Ceylan şunları kaydetti:

 

Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasından sonra, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Millet Meclisi, 19 Eylül 1921’de çıkardığı kanunla “Mareşal” rütbesi ile ”Gazi” unvanı verdi. Türk tarihi, vatan toprakları uğruna kanlarını akıtmaktan çekinmeyen şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla yazılmıştır. Büyük zaferlere adını yazdıran şehit ve gazilerimizi 19 Eylül Şehit ve Gaziler günü vesilesiyle bir kez daha saygı şükran ve minnet ile yâd ediyoruz.

 
Ulusal Kurtuluş savaşı sonrası bundan bir asır önce kurulan genç Cumhuriyet, bugün varlığını “Mevzu bahis Vatansa gerisi teferruattır” şiarından esinlenen şehit ve gazilerimize borçludur.

 
Cemal Kuntay’ın ifadesiyle “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Bu toprakları bizlere vatan kılanları hiçbir zaman unutmayacağız. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın en değerli simgelerindendir. Vatanı için şehit ve gazi olan kahramanlarımız milletimizin gönlünde sonsuza dek yaşayacaklardır.

 
Büyük devlet adamı ve ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik ve Gazilik unvanı verilişinin yıldönümü ile Şehitler ve Gaziler Günü’nü kutluyorum.