CHP’li Ceylan: Kötü ekonominin faturası esnafa kesiliyor! ‘Sizde hiç insaf yok mu?’

CHP’li Ceylan: Kötü ekonominin faturası esnafa kesiliyor! ‘Sizde hiç insaf yok mu?’
18 Mayıs 2024 08:41

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada Halk Bankasının kooperatifler aracılıyla esnaf ve sanatkârlara kullandırılan kredilerin faizlerinin arttırıldığını belirterek, “Bundan birkaç yıl önce kullanılan kredilerin faiz oranlarında güncellemeye giderek yaklaşık 10 puanlık artış yapmak beceriksiz ekonomi yönetiminin faturasını esnafa kesmekten başka nasıl açıklanabilir? Allah aşkına, sizde hiç insaf yok mu?” diye konuştu.

 
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, esnaf ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile Halk Banktan esnafa kullandırılan kredi faizlerinde yapılan artışı Meclis Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Özgür Ceylan, ödemelerini kredi kullandıkları dönem koşullarına göre planlayan ve kredi borcunu aksatmayan çok sayıda esnafın bu kararla neye uğradığını şaşırdığını ifade ederek, ““Kredilere güncelleme” adı altında uygulanan faiz artışı düpedüz soygundur; devlet vatandaşına tuzak kurmaz, kuramaz. Bu yanlıştan derhâl dönülmelidir” diye konuştu.

 
CHP’li Özgür Ceylan ülke yurttaşlarının devlete güvenip güvenemeyeceklerini sorarken, “Unutmayın, esnaf çökerse ülke ekonomisi de çöker. Çetelerin vergi borçlarını silecek esnafa da çökeceksiniz öyle mi? Allah aşkına, sizde hiç insaf yok mu? Esnaf kefalet kooperatifleri eliyle aldığı kredilerin faizinin artırılması kabul edilemez” dedi.