CHP’li Bulut: Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hastaneler işletmeye, hastalar müşteriye dönüştü!

CHP’li Bulut: Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hastaneler işletmeye, hastalar müşteriye dönüştü!
14 Mart 2021 10:16

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

 

 

CHP’li Bulut’un açıklaması şöyle:

 

Sağlık alanı doktoru, hemşiresi, çalışanı ve hastasıyla bir bütündür.

Sağlık hizmetinin ulaşılabilir olması, kalitesinin yükseltilebilmesi, sağlığın bileşenlerinin mutluluğu ile mümkündür.

Ancak, ülkemizde son yıllarda sağlık çalışanları ve hastalar adına mutlu bir tablodan söz etmek mümkün değildir.

AKP iktidarının reform adı altında 2003 yılında uygulamaya başladığı Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hastaneler işletmeye, hastalar müşteriye dönüşmüştür. ‘Ne kadar para, o kadar sağlık’ anlayışı sağlığı Anayasal hak olmaktan çıkarmıştır.

Tam Gün Yasası, haksız performans sistemi, yamalı bohçaya dönen sağlık sistemi ilgili tüm kesimleri mutsuzluğa ve umutsuzluğa itilmiştir.

İktidarın hekimleri hedef alan söylemleriyle bu kutsal meslek değersizleştirilmiş, pandemide canı pahasına en ön saflarda görev yapan, ‘hakları ödenmez’ denilen sağlık emekçilerinin hakları ödenmemiştir.

Atama bekleyen sağlıkçılar, sağlıkta bir diğer sorunlu alan haline gelmiştir. Sağlık çalışanları iş yükünden tükenme noktasına gelmişken 670 bin sağlık mezunu ise atama beklemektedir. Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve seslerini duyurmaya çalışan sağlık mezunlarına Sağlık Bakanlığı kapı duvardır.

Sağlık hizmeti nitelik ve kalite kaybı yaşarken, fedakarlıkla gece-gündüz görevlerini yapan yüz binlerce sağlık çalışanı maalesef şiddete en çok maruz kalan kesim konumuna gelmiştir.

Sağlık politikalarındaki yanlışlar, sağlık çalışanlarının haksız bir şekilde hedef gösterilmesi, mesleklerinin değersizleştirilmesi, kabul edilemez şiddetin baş sorumlusudur.

14 Mart ancak bu gerçekler hatırlandığında ve çözüm önerileri hayata geçirildiğinde bayram olarak kutlanabilecektir.

Başta şiddet kurbanı merhum doktorlar ve sağlık çalışanları olmak üzere canı pahasına dünyanın en zor, ancak en onurlu görevlerinden birini yapan doktorların ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.