CHP’li Bulut: RTÜK, TRT’ye ceza vermemek için 40 takla atıyor!

CHP’li Bulut: RTÜK, TRT’ye ceza vermemek için 40 takla atıyor!
14 Aralık 2023 07:42

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, “TRT Yönetimi suç işliyor, denetim görevi olan RTÜK de şikayetleri görmezden gelerek bu suça ortak oluyor. RTÜK, TRT’ye ceza vermemek için 40 takla atıyor. Bu işin peşini bırakmayacağız…” dedi.

 

 

CHP Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut geçtiğimiz günlerde, TRT Haber’de, 30.11.2023 tarihinde “Özgür Özel’den Tepki Çeken Görüşme” başlığıyla verilen haberlerle ilgili RTÜK’e başvuruda bulunmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut RTÜK’e yaptığı başvuruda; söz konusu haberin TRT Haber yöneticilerinin görüş ve duygularını yansıttığını, bir siyasi parti aleyhine algı oluşturma gayretine girişilmesinin TRT Kanunu’na aykırı olduğunu belirterek yaptırım talep etmişti.

 

 

Genel Başkan Yardımcısı Bulut’un talebini değerlendiren RTÜK, söz konusu şikâyet dilekçesinin “şahsi mi yoksa kurumsal mı olduğunun belli olmaması” nedeniyle başvuruyu geri çevirdi.

Üst Kurul Başkanlığı’nın cevabi yazısında, “Şikâyet dilekçesi incelendiğinde söz konusu dilekçenin şahsınızca oluşturulduğu görülmüş olup mezkûr başvurunun Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nce yapılan kurumsal nitelikli bir başvuru mu yoksa şahsınız tarafından gerçekleştirilen bireysel nitelikli bir başvuru mu olduğu konusunda tereddüt hâsıl olduğundan söz konusu şikâyetiniz ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamıştır” denildi. Başkanlık, başvurunun izah edilen hususlara uygun olarak yapılması durumunda şikâyete konu yayının Üst Kurul uzmanlarınca inceleneceği cevabını verdi.

 

 

Genel Başkan Yardımcısı Bulut, karara ilişkin yaptığı açıklamada, “TRT’nin yanlı, tarafsızlığı çiğneyen haberiyle ilgili RTÜK’e, kurumsal olarak da bireysel olarak da şikâyet dilekçesi verdik. Ortada bir suç var ve bu suçu ihbar ediyoruz, ancak RTÜK Başkanı, suça bakmak yerine, başvurana bakıyor. TRT Yönetimi suç işliyor, denetim görevi olan RTÜK de şikâyetleri görmezden gelerek bu suça ortak oluyor. RTÜK, TRT’ye ceza vermemek için 40 takla atıyor. Ama bu işin peşini bırakmayacağız.” ifadelerini kullandı.