CHP’li Bulut: Elmalı’da vicdanlar sustu, böyle adalet olmaz!

CHP’li Bulut: Elmalı’da vicdanlar sustu, böyle adalet olmaz!
30 Haziran 2021 09:55

CHP Adana Milletvekili, Antalya’da iki çocuğu istismar eden sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesine sert tepki gösterdi. Bulut, “Elmalı’da vicdanlar sustu, iki çocuğun geleceğe, adalete inancı yerle bir edildi. Böyle adalet olmaz” dedi.

 
ANKARA///

 
CHP Adana Milletvekili, Antalya’da iki çocuğun istismar eden sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmesini hukuk adına kara bir leke olarak değerlendirdi. Bulut, geçtiğimiz ocak ayında Antalya Elmalı’da ben insanım diyen herkesin yüzünü kızartan, vicdanını ayağa kaldıran bir duruşma görüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

 
TECAVÜZÜ ÇİZDİLER YETMEDİ

 
7 ve 10 yaşındaki iki çocuk büyüklerin anlayacağını umarak tacizin ve tecavüzün resmini çizdi. İki kardeş dilleri döndüğünce, kalemleri yettiğince yazarak anlatmaya çalıştı ama yine büyükleri inandıramadılar. Çocukların kalemi hukuk eliyle kırıldı. El kadar çocuklar, istismarı yazdılar mahkeme için yetmedi. Tecavüzü çizdiler mahkeme için yetmedi. Adli Tıp Raporu da mahkeme için yetmedi. İki çocuğu istismar etmekten tutuklu yargılanan anne ve üvey baba davanın 3. duruşmasında tahliye edildi.

 
VİCDANLAR SUSTU

 
Elmalı’da vicdanların sustuğunu, iki çocuğun geleceğe, adalete inancının yerle bir edildiğini kaydeden Bulut, Meclis çatısı altında, meydanlarda defalarca tacizin, tecavüzün, istismarın affı olmaz dediklerini kaydeden Bulut, “Böyle adalet olmaz” dedi.

 
BİRÇOK ELMALI YAŞANIR

 
Türkiye’nin adalete inancının bir kez daha sarsıldığını kaydeden Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta görüşülecek Dördüncü Yargı Paketi’ne de dikkat çekti. Bulut, yasa teklifinde çocukların cinsel istismarı, tecavüz ve cinsel saldırı suçlarında tutuklama için kuvvetli şüphenin, çocukların beyanının yetmeyeceğini somut delil aranacağına yönelik bir maddenin olduğunu belirterek, “Genel Kurul’dan komisyondan çıktığı haliyle geçerse, birçok Elmalı yaşanır. Genel Kurul aşamasında bu madde mutlaka revize edilmeli ” ifadelerini kullandı.