CHP’li Bulut: Dövize endeksli yüksek fiyatlı ilaçlar SGK listesinden çıkarılıyor

CHP’li Bulut: Dövize endeksli yüksek fiyatlı ilaçlar SGK listesinden çıkarılıyor
24 Haziran 2023 11:48

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, lösemi hastalarının kullandığı 40 bin TL’lik Jakavi adlı ilacın SGK ödeme listesinden çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Binlerce lösemi hastasının mağdur olduğunu kaydeden Bulut, “Dövize endeksli yüksek fiyatlı ilaçların SGK’yi mali açıdan zorladığı için SGK listesinden çıkarıldığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

 

 
ANKARA///
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, SGK Ödeme listesinden çıkarılan lösemi hastalarının kullandığı Jakavi adlı ilacı Meclis gündemine taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, löseminin kemik iliğinden kaynaklanan, vücuttaki kan hücrelerinde oluşan kanser türü olduğunu belirterek, “Tedavisi pahalı ve uzun süren löseminin tipi ve risk grubuna göre lösemi hastaları 2-3 yıl süren bir tedavi ile sağlıklarına kavuşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, lösemi hastalarının ilik nakli sonrası uzun süreli ve gerekirse ömür boyu kullandığı “ruksolitinib” etken maddeli 40 bin TL’lik Jakavi adlı ilacı ödeme listesinden çıkarmıştır” dedi.
LÖSEMİ HASTALARI MAĞDUR
CHP’li Bulut, Polistemi vera tanısı endikasyonunda, endikasyon dışı belgesi ile ödenen Jakavi adlı ilacın şu anda sadece miyelofibrozis tanısı ile ödendiğini belirterek şöyle devam etti:
“Endikasyon dışı belgesiyle bile polistemi vera teşhisinde ödenmez hale gelmiştir. SGK’nin aldığı bu kararla ilacı alamaz duruma gelen binlerce lösemi hastası ve yakını mağdur olmuştur. Psikolojik ve maddi olarak zor günler geçiren hasta ve hasta yakınları internet üzerinden ilacın ücretsiz olması için kampanya başlatmıştır. Dövize endeksli yüksek fiyatlı ilaçların SGK’yi mali açıdan zorladığı ve ekonomik nedenlerle bu gibi ilaçların geri ödeme listelerinden çıkartıldığı belirtilmektedir.”

 

 

ÖDEME LİSTESİNDEN NEDEN ÇIKARILDI?
CHP’li Bulut, Bakan Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Jakavi adlı lösemi ilacının SGK ödeme listesinden çıkarılma gerekçesi nedir?
-Dövize endeksli yüksek fiyatlı ilaçların SGK’yi mali açıdan zorladığı için SGK listesinden çıkarıldığı iddiası doğru mudur?
-Jakavi’nin ödeme listesine geri alınması yönünde bir çalışma var mıdır?
-Son 1 yılda kaç hastaya Jakavi adlı ilaç reçete edilmiştir? SGK, tarafından ilaca ne kadar para ödenmiştir?
-SGK’nın aldığı bu kararla ilacı alamaz duruma gelen binlerce lösemi hastası kaderine mi terk edilecektir?