CHP’li Bülbül: Anayasal hak ve özgürlüklerin kullanımı suç sayıldı!

CHP’li Bülbül: Anayasal hak ve özgürlüklerin kullanımı suç sayıldı!
29 Eylül 2023 09:21

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Yargıtay’ın Gezi Parkı davasında yargılanan bazı isimlere verilen hapis cezalarını onamasına tepki göstererek, “Anayasal hak ve özgürlüklerin kullanımı suç sayıldı” görüşünü savundu

 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezalarını onadı. Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında verilen 18’er yıl hapis cezaları ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

 

 

“YARGI YİNE SOPASINI GÖSTERDİ”

 

Söz konusu karara ilişkin açıklamada bulunan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Bu cezalarla hak savunucularının, muhaliflerin cesaretini kırmak, korkutmak, sindirmek adına yargı yine sopasını gösterdi. Yargının siyasallaştığının en büyük örneği iş bu Gezi davası oldu. Birden fazla hak ihlali tespit eden ve bağlayıcı nitelikteki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin emsal nitelikteki kararı tanınmadığı gibi cezanın onanmasına karar verildi” ifadelerini kullandı.

 

 

“ENGEL OLAMAYACAKSINIZ”

 

 

“Anayasal hak ve özgürlüklerin kullanımı suç sayıldı” görüşünü savunan Bülbül, “Saray iktidarı ile bu ülkede adaleti, hakkı, hukuku, çevreyi savunmak suç oldu. Gezi direnişi adaletsizliklere, hukuksuzluğa karşı gelmektir. Ne yaparsanız yapın buna engel olamayacaksınız” sözlerine yer verdi.