CHP’li başkanlardan Ankara’da özel toplantı…

CHP’li başkanlardan Ankara’da özel toplantı…
17 Haziran 2023 07:30

CHP’de muhalifler düğmeye bastı. Bazı il başkanları Ankara’da bir otelde özel bir toplantı yaptı ve tüzük kurultayı için 270 imzayı toplamak için harekete geçti.

 

 

Engin BALIM & Veryansın TV

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı, CHP tabanından gelen tepkiler bir türlü dinmiyor. Ankara siyasetinde önemli bir isme neler olduğunu sordum ve aldığım yanıt oldukça çarpıcı.

 

 

Milletvekili olmak için, Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile il başkanlığından istifa ettirilen yaklaşık 38-40 il başkanının, 3’ü dışında hiçbirinin seçilebilecek sıradan aday yapılmadığının altını çizen kaynağım, 19 Haziran Pazartesi günü, il başkanlarının Ankara’da bir otelde toplanarak, 270 imza ile noterden tüzük kurultayı için başvuru yapacaklarını belirtti.

 

 

Şansları olup olmadığını sorduğumda ise, oldukça iddialı bir şekilde “Parti örgütü 14 yıldır bu işkenceye dayandı. Sayın Kılıçdaroğlu’na bir çok defa açık çek verdi. Eğer, 270 imza açık farkla, fazlası ile hızlıca toplanmazsa, bana hatırlat, siyaseti bırakırım” dedi.

 

 

Kaynağım şöyle devam etti:

 

 

“Tüzük değişikliği için, tüzük kurultayına gideceğiz. Yerel seçimler öncesi ön seçim kararı alınmadığı takdirde, gerekirse genel başkan adayı da çıkartmaktan geri kalmayacağız. Çarşaf liste ile kurultayı yaparak, anti demokratik yöntemleri kökünden atacağız.”

 

 

CHP’de taban ve örgütlerin, yeniden güçlü genel sekreterlik istediklerinin altını çizen kaynağım, “Zamanında biliyorsun, Baykal vekil listelerinde vs hata bile yapsa, Önder Sav veya ondan önceki genel sekreterler örgüt lehine genel başkanlara müdahale ederlerdi. Şimdi örgüt köle gibi çalıştırılıyor ama sahipsiz bırakılıp seçimlerde listelerde yok sayılıyor” dedi.

 

 

Eski Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un , Kılıçdaroğlu tarafından özgütlerden sorumlu koordinatör atanacağını anımsattığımda ise, “Yahu Kılıçdaroğlu cidden ne yaptığını bilmiyor. Ne tüzükte, ne geleneklerimizde örgütleri koordinatör ile yönetmek diye bir şey yok! Kaldı ki Özkoç şu anda milletvekili bile değil. Hatta Özkoç’a yardımcı olarak da Tuncay Özkan’ı atayacakmış. Akıl alır gibi değil 2 hafta önce Özkan’ı görevden alıp, şimdi bu göreve düşünüyor. Dedim ya ne yaptığını kendisi de bilmiyor” dedi.

 

 

Özgür Özel’in adaylığını sorduğumda ise, Özel’in tavrını etik bulmadığını belirterek, “Muharrem İnce aday çıktığında ne yaptı, önce grup başkanvekilliğinden istifa etti. Özgür Bey, şu an grup başkanı, vekili vs değil. Hem Kemal Bey’in makamında oturacak, hem de adayım diyecek. CHP kültüründen yetişen kimse bu çelişkili tavrı göstermez” diye konuştu.