CHP’li Başkan Kerimoğlu, 9 ihalenin 8’ini AKP’li hemşerisine verdi!

CHP’li Başkan Kerimoğlu, 9 ihalenin 8’ini AKP’li hemşerisine verdi!
28 Temmuz 2023 12:20

CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, görevde olduğu 9 yıl içinde yaptığı 9 ekmek alım ihalesinin 8’ini AKP’li hemşerisinin şirketine, birini ise İBB Halk Ekmek şirketine verdi.

 

 

 

Odatv’de yer alan habere göre Bakırköy Belediyesi’nden 8 ihale alan Güvenler Ekmek şirketinin sahibi Güven Gökçe, önceki dönem AKP Arnavutköy İlçe Başkan Yardımcılığı yapmıştı. Güven Gökçe de, Bülent Kerimoğlu gibi Ardahanlı.

AKP’li Pendik Belediyesi’nin, 2023 yılında iki kez düzenlediği “Unlu Mamul Alımı” ihalesinin ikisini de, merkezi Arnavutköy’de bulunan Güvenler Ekmek İnşaat Petrol Ürünleri Tekstil Otomotiv San Ve Dış Tic. Ltd. Şirketi aldı.

Şirketin sahibi Güven Gökçe, önceki dönem AKP Arnavutköy İlçe Başkan yardımcılığı da yapmıştı.

 

 

AKP’LİYE İHALE

 

 

AKP’li Belediye’nin bir AKP’linin şirketine ihale vermesi bir yana, aynı şirkete CHP’li Bakırköy Belediyesi’nin de ihale vermesi dikkat çekiyor.

Bülent Kerimoğlu’nun başkan seçilmesinden sonra Bakırköy Belediyesi, 2022 yılı hariç olmak üzere, her yıl yaptığı ekmek alım ihalesini Güvenler Ekmek şirketine verdi.

Güvenler Ekmek Bakırköy Belediyesi’nden, ilki 2015, sonuncusu ise 2023 yılı olmak üzere toplam 8 ihale aldı.

Sadece 2022 yılındaki ihaleyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan Halk Ekmek A.Ş. aldı.

 

 

BAKIRKÖY’E 30 KİLOMETRE UZAKLIKTA

 

 

Bakırköy Belediyesi, Kerimoğlu’ndan başkan seçilmeden önce, ekmek alım ihalelerini kendi ilçesindeki ekmek fırınlarından yapmıştı. Kerimoğlu’ndan sonra, merkezi Bakırköy’e yaklaşık 30 kilometre uzakta olan bir şirketten yapmasının garipliği bir yana, şirketin sahibinin de, Kerimoğlu gibi Ardahanlı olması kuşku uyandırıyor.

AKP’li ilçe belediyeleri ve SGK bile zaman zaman İBB Halk Ekmek’ten alım yaparken, Bakırköy Belediyesi’nin İBB gibi bir kamu kurumunu değil de özel bir şirketi tercih etmesini ilgililere sorduk. Bakırköy Belediyesi’nin ihale şartnamesine koyduğu bazı özelliklerin, Halk Ekmek A.Ş.’nin ürettiği ekmeklerin özellikleriyle uyuşmaması gibi nedenlerle kendilerinden alım yapılmadığını belirten ilgililer, “Örneğin bir paket tost ekmeği 600 gram olsun istemişler. Bizim ürettiğimiz bir paket tost ekmeği ise 670 gram gibi sebepler gösterilmiş” dedi.

 

 

SANDIK ŞOKU

 

 

İBB Başkanlığına adaylığını koyan Bülent Kerimoğlu Bakırköy’de en kuvvetli olduğu Ataköy 8-9-10 kısım mahallesinde yapılan delege seçimlerinde 56 delegenin tamamını kaybetmişti.

Bakırköy Belediye Başkanı’nın özellikle Bakırköy Belediye Meclis üyesi Cem Özbey’in desteklediği listeye kaybetmesi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaşadığı tartışmayı akıllara getirdi.

Kerimoğlu, CHP’nin basına kapalı belediye başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu’nu eleştiren İmamoğlu’na karşı tavır almış İmamoğlu’nun ise “Bakırköy’de sokağa çıkamıyorsun” dediği iddia edilmişti.