CHP’li Başevirgen: Bankaların kârı rekor kırarken vatandaşın borcu çığ gibi büyüyor!

CHP’li Başevirgen: Bankaların kârı rekor kırarken vatandaşın borcu çığ gibi büyüyor!
6 Eylül 2022 08:59

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, iktidarın uyguladığı ekonomik yıkım programının, en çok bankacılık sektörüne yaradığını söyleyerek, “Kur korumalı mevduat uygulaması kapsamında toplayıp kredi olarak vatandaşa ve borç olarak devlete sattıkları mevduatların faiz yükünün büyük bir bölümü Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılanan bankaların, bu yıl temmuz ayındaki karı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 505 oranında artarak 38,7 milyar liraya, yılın ilk yedi aylık dönemindeki net karı ise yüzde 417,2 oranında artarak 207,9 milyar liraya kadar tırmandı. Buna karşılık vatandaşların son 3,5 ayda bankalara olan borçları 187 milyar lira arttı. Bankaların kârı rekor kırarken vatandaşın borcu çığ gibi büyüyor ” Dedi.

 

 

“Vatandaş yüksek faize çalışıyor”

 

 

Vatandaşların tüketici kredisi ve kredi kartı borçları yüzünden bankacılık sektörüne ödediği faizin ise bu yıl ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,4 oranında artarak 95,3 milyar liraya kadar tırmandığını söyleyen Başevirgen, “İktidarın faiz indirme masallarına rağmen vatandaşın faiz yükü geçen yıllara göre önemli ölçüde büyüdü. Geçen yıl bu dönemde bankacılık sektörüne ödenen faiz 63,8 milyar liraydı. Vatandaşlar yüksek faize çalışıyor.” Diye konuştu.

 

 

“Kredi kartı borçlarında 11,1 milyar liralık artış, 5-10 liralık alışverişe bile kredi kartı kullanılıyor”

 

 

Vatandaşların yüksek enflasyon ve gelir azlığı nedeniyle zorunlu harcamaları için bankaların kapısını çaldığını söyleyen Başevirgen, “Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanıyorlar. Son 3,5 ayda vatandaşların bankalara olan borçlarında 187 milyar liralık artış yaşandı. Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu takiptekiler de dahil 26 Ağustos itibariyle 1 trilyon 299 milyar liraya yükseldi. Vatandaşların bu borcunun 976 milyar lirası bireysel kredilerinden, 323 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 5,5 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 11,1 milyar liralık artış yaşandı. Cebinde parası kalmayan vatandaş kredi kartına yükleniyor. Fahiş fiyat artışlarının yarattığı ekonomik sorunlar alım gücü büyük ölçüde azalan tüketicinin yaşamını daha da zora soktu. 5-10 TL tutarındaki alışverişlerde bile kredi kartı kullanılıyor. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 470 bini, kredi borcu bulunan vatandaş sayısı 36 milyonu aştı. Bankalar rekor kârda, tüketici ise kart ve kredi batağında.” Diye konuştu.