CHP’li Başarır’dan AKP’ye “yaşam tarzı” tepkisi: Sizin yüzünüzden insanlarımız dinden soğudu

CHP’li Başarır’dan AKP’ye “yaşam tarzı” tepkisi: Sizin yüzünüzden insanlarımız dinden soğudu
1 Eylül 2023 07:20

AKP’nin izlediği politikaların insanların inançlarını etkilediğine vurgu yapan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Milyonlarca çocuğumuz deist ve ateist. Siz böyle bir yaşam tarzı ortaya koyduğunuz için üzülerek söylüyorum ki insanlarımız dinden soğudu” dedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Valiliğinin, sahillerde içki yasağı getirdiğini öne sürerek  “Kadın ve çocukların huzurunu korumak için bunu yaptığını söylüyor. Sen kadının güvenliğini sağlayacaksan öncelikle İstanbul Sözleşmesi’ne devam edeceksin.” sözlerini sarf etti.

 

 

İstanbul’da bazı sahillerde sığınmacıların kavga ettiğini ancak İstanbul Valiliğinin bu konuda önlem almadığını öne süren Başarır, “Sayın Vali, genelgeye göre bu kararı alıyor. Tam bir yetki aşımı. Temel hak ve hürriyetler ayaklar altına alınıyor. Genelgeyle yasak koymaya çalışıyor, yaşam tarzına müdahale ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

“İÇEN İÇER, İÇMEYEN İÇMEZ”

 

 

Başarır, bu uygulamayı geçmişte Afyonkarahisar Valiliğinin hayata geçirdiğini ancak Danıştay’ın bunu iptal ettiğini anlatarak, parti olarak alkol ve sigaranın sağlığa zararlı olduğunu düşündüklerini ancak tercih noktasında kimseye müdahale edilmesini kabul etmediklerini vurguladı. Başarır, “İnsanlara dokunmayın, özel hayatlarına dokunmayın. İçen içer, içmeyen içmez.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Başarır, İstanbul’un uyuşturucu batağına dönüştüğünü, suç işleyen sığınmacıların basına yansıtılmadığını ve tarikatlar içerisinde gençlere zarar veren olayların göz ardı edildiğini ileri sürdü.

 

 

“İNSANLAR DİNDEN SOĞUDU”

 

 

“AK Parti’nin izlediği politikaların insanların inançlarını etkilediğini” belirten Başarır, “Milyonlarca çocuğumuz deist ve ateist. Siz böyle bir yaşam tarzı ortaya koyduğunuz için üzülerek söylüyorum ki insanlarımız dinden soğudu.” diye konuştu.