CHP’li Başarır: Sinan Ateş’in faillerini çözemiyoruz, neyi anlatıyorsun bize sen

CHP’li Başarır: Sinan Ateş’in faillerini çözemiyoruz, neyi anlatıyorsun bize sen
3 Temmuz 2024 04:40

CHP’nin, “faili meçhul siyasi cinayet davalarının zaman aşımına uğramalasına” ilişkin, grup önerisinde, AKP Afyon Milletvekili Ali Özkaya’nın Sivas Madımak Katliamı ile Başbağlar Katliamı’nı karşılaştırması tartışma yarattı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Sen katliamları mı yarıştırıyorsun bu çok çirkin” dedi.

 

 

CHP’nin “Faili meçhul siyasi cinayet davalarının zaman aşımına uğramalarının nedenleri ve gerekli yasal düzenlemelerin belirlenmesi” amacıyla verdiği grup önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 

 

‘ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN’ CÜMLESİ MADIMAK FAİLLERİNİN KORUNDUĞUNUN AÇIKLAMASIDIR”

 
CHP’nin grup önerisine ilişkin partisi adına konuşan Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Sivas Madımak Katliamı’na ilişkin, “Madımak’ta kaybeddiklerimiz ülkemiz ve dünya edebiyatının en önemli kalemleriydi. Barışa semah dönen pırıl pırıl çocuklarımızdı. O güzel insanlar bilemediler celladın bu kadar korkunç ve acımasız olduğunu. Olay ne kadar karanlıksa yargı sürecinin de ne kadar karanlık olduğunu hep birlikte yaşadık. Adreslerine varıncaya kadar bilinen failler asla adalet önüne çıkartılmadı. Bazı isimler hiç yakalanmadan kaçtı. Yakalanıp bırakılanlar kayıplara karıştı… Vehamet yargılama sürecinde de devam etti. Mahkeme tarafından Sivas Davası için zaman aşımı kararı verilmesinin ardından dönemin Başbakanı ‘Ülkemiz için hayırlı olsun’ cümlesini kurabildi. İşte bu cümle Madımak faillerinin nasıl korunduğunun açıklamasıdır.

 

 

AKP Grubu adına konuşan Afyon Milletvekili Ali Özkaya’nın, CHP’nin grup önerisini eleştiren sözleri tartışma yarattı. Sabahattin Ali cinayeti ve Sivas Madımak Katliamı’nda CHP’nin “görevde olduğunu” söyleyen Özkaya, “Kendi dönemlerindeki bu faili meçhul ile ilgili araştırmayı bence kendi kendilerine sormaları ve ‘niye bir şey yapmadık’ diye düşünmeleri gerekir. Başbağlar’da katledilen 33 kişi ile ilgili tek kelime söylememiş olmanızı dikkatlerinize sunmak istiyorum” dedi.

 

“KATLİAMLARI MI YARIŞTIRIYORSUN”

 
CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP’nin her yıl Başbağlar Katliamı anmasına katıldığını hatırlatarak, “Sen katliamları mı yarıştırıyorsun bu çok çirkin. Daha 1,5 yıl önce Ankara’nın göbeğinde öldürülen Sinan Ateş’in faillerini çözemiyoruz, neyi anlatıyorsun bize sen” diye konuştu.