CHP’li Başarır: KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız!

CHP’li Başarır: KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız!
5 Ağustos 2022 10:26

Suriyeli öğrencilere dağıtılacak ders kitapları ihalesini Meclis gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da birçok ihaleyi 21/b ile yaptığını ifade etti. Başarır, “KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız” dedi.

 

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da birçok ihaleyi 21/b ile yaptığını ifade ederek, son yapılan 124 milyon TL’lik, “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” ihalesinin de 21/b yani pazarlık usulü ile yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

 

 

KPSS SKANDALINDAN SONRA İHALE SKANDALIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ
Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan birçok ihaleyi Başak Matbaacılık A.Ş’nin aldığını ifade eden CHP’li Başarır, “21/b ile yapılan ihale alışkanlığı hemen hemen her bakanlığı sarmış durumda. Artık neredeyse açık ihale usulü istisnai bir durum, 21/b yani pazarlık usulü ihale ise temel yöntem haline gelmiştir. KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız. Suriyeli öğrencilere dağıtılacak olan ders kitapları baskı ve dağıtım işi bile 21/b ile yapılıyor.” dedi.

 

 

SAYIŞTAY BAŞSAVCISI HANGİ SORUŞTURMALARA İZİN VERECEK HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın son ihalelerinden biri olan “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi”nin de yine 21/b ile yine Başak Matbaacılık’a 124 milyon TL bedelle verildiğini belirten CHP’li Başarır, “Bu ihalede tek teklifi Başak Matbaacılık verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Başak Matbaacılık arasında nasıl bir ilişki var ki sürekli ihaleleri bu şirket alıyor? Suriyelilere gönderilecek olan birçok ders kitaplarının baskı ve dağıtım işinin nasıl bir acelesi var? Burada Bakanlık tarafından öngörülemeyen durum nedir? Merak ediyorum doğrusu. Bizler kamu ihaleleri rekabet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini defalarca söylerken hemen hemen her bakanlık şaibeli kamu ihalelerine imza atıyor. Üstelik bu ihaleler Sayıştay Raporlarına yansıyor ancak kimsenin herhangi bir yaptırıma uğramaması akıl alır gibi değil. Şimdi bir de Sayıştay Başsavcılığı’na AKP’li bir isim atandı. Şimdi bu Sayıştay Başsavcısı hangi soruşturmalara izin verecek hep birlikte göreceğiz” sözlerini dile getirdi.

 

 

CHP’i Başarır Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde;

 

 

“Milli Eğitim Bakanlığı, 06.07.2022 tarihinde, 2002/666067 ihale kayıt numaralı, “2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için ders kitaplarının baskı ve dağıtım satın alınması işi” adı altında Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi kapsamında ihale yapmıştır. İhaleyi daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’ndan defalarca ihale almış olan Başak Matbaacılık Hizmetleri İthalat İhracat A. Ş. 124 milyon 152 bin 593 TL bedelle almıştır.

Başak Matbaacılık’ın daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı’ndan almış olduğu ihale 2020 Sayıştay Raporuna yansımış ve almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılmasının usulsüz olduğu kanaatine varılmıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- Sayıştay’ın daha önce de Başak Matbaacılık’ın Bakanlığınızdan almış olduğu ihalenin 21/b ile yapılması konusunda usulsüz olduğu eleştirisi varken, söz konusu yaklaşık 124 milyon TL’lik ihale neden pazarlık usulü olan 21/b ile yapılmıştır?

2- 21/b ile yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, ne gibi bir acil durumu ya da ne gibi önceden öngörülemeyen bir durumu oluşmuştur?

3- Yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin kaynağı, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden mi yoksa AB fonlarından mı sağlanmıştır?

4- Mili Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu birçok ihalenin 21/b ile yapıldığı gözlenmiştir. Bu kadar çok ihalenin rekabet ve şeffaflık ilkesi ile örtüşmeyen 21/b ile yapılmasının gerekçeleri nelerdir?

5- Başak Matbaacılık, hangi özelliğinden dolayı sürekli Milli Eğitim Bakanlığı ihalelerini almaktadır? Başak Matbaacılık’ı diğer matbaacılık şirketlerinden ayıran özellikleri nelerdir?