CHP’li Barut, ‘Özel Endüstri Bölgeleri’ni Meclis gündemine taşıdı!

CHP’li Barut, ‘Özel Endüstri Bölgeleri’ni Meclis gündemine taşıdı!
6 Ekim 2019 11:51

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ilan edilen Özel Endüstri Bölgeleri’ne tepki göstererek, “Özel Endüstri Bölgeleri uygulamasında çevre, hava, deniz, su, insan, hayvan, bitki ve toprak sağlığıyla ilgili endişeler ile yerel yönetimler açısından büyük bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır” dedi.

 

 

SORU ÖNERGESİ VERDİ

 

 

Kamuoyunda tartışmalara yol açan Özel Endüstri Bölgeleri’ne ilişkin konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 4 Ekim’de Türkiye’nin çeşitli illerinde ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildiğini anımsatan Barut, “Bu kapsamda Adana ilimizin Yumurtalık ilçesinde de oldukça büyük bir alan EMBA Elektrik Üretim Anonim Şirketi Adana Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Söz konusu tasarrufun her ne kadar 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanununun 4/Ç maddesi gereğince yapıldığı ifade edilse de uygulamada çevre, hava, deniz, su, insan, hayvan, bitki ve toprak sağlığıyla ilgili endişeler ile yerel yönetimler açısından büyük bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

 

 

“BELEDİYELER DE YOK SAYILIYOR”

 

 

Özel Endüstri Bölgesi uygulamasına ilişkin tepkisini ortaya koyan Ayhan Barut, “Söz konusu karar ile ÇED sürecinin hızlandırılması, sağlanan bazı muafiyetlerin yanı sıra ilgili kuruluş her işini merkezi hükümetin ilgili bakanlıkları aracılığıyla gerekli koşulları sağlamakta ve yerelde hizmet veren mevcut belediyeler bu anlamda yok sayılmaktadır. Belediyelerin yöresinde kurulacak bir yatırıma vereceği hizmetler ve karşılığında bütçesine sağlayacağı gelirlerde bu yöntemle elinden alınmış olmakta” dedi.

 

 

“BELEDİYE BAŞKANLARINA SORULDU MU?”

 

 

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un TBMM’ye sunduğu önergede, şu sorulara yanıt istendi:
“1. Resmi Gazete’de duyurulan Özel Endüstri Bölgesi ilanları önceden yapılmış bir çalışmanın sonucu mudur? Bu çalışma hangi kurum ve kuruluş tarafından kim ya da kimler aracılığıyla yapılmıştır? Sonuçları nedir?
2. Adana ilimizde ve ilçelerimizde Özel Endüstri Bölgesi olarak bir alanı talep eden başkaca şirket/şirketler var mıdır? Bu kapsamda Özel Endüstri Bölgesi başka nerelerde ilan edilecek ve bu alanlar hangi miktarda olan alanlardır?
3. Bu çerçevede Yumurtalık ilçemizde söz konusu şirket için ilan edilen bu Özel Endüstri Bölgesinin ilçemize maddi ve manevi etkisi/katkısı ne/neler olacaktır?
4. Bir alanın Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi kararı verilirken yerel yönetimlere; Büyükşehir, İl, İlçe Belediye Başkanlarına görüş soruluyor mu? Sorulmuyorsa bu yörenin seçilmiş belediye başkanını yok saymak değil midir? Bu aynı zamanda milli iradeyi yok sayma anlamına gelmez mi?
5. Ülkemizin bir ilinde belli bir alanı ‘Özel Endüstri Bölgesi’ olarak talep eden ve talebi karşılanmayan şirketler olmuş mudur? Olmuşsa kimlerdir? Neden onlar için Özel Endüstri Bölgesi ilanları yapılmamıştır?
6. Bu özel endüstri bölgesi ilan edilen alanların özellikle enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik yapılmasının nedeni nedir?”