CHP’li Bakan: Aziz Nesin hikayelerine konu olacak bir dava!

CHP’li Bakan: Aziz Nesin hikayelerine konu olacak bir dava!
11 Mayıs 2024 10:16

“Belediyenin taraf olduğu davanın duruşmasına görevi gereği giden belediye avukatına, belediyenin mazot verdiği” iddiasıyla yargılanan Amasra Belediye Başkanı ve belediye avukatının duruşmasını takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Aziz Nesin’in hikayelerine konu olacak bir dava” dedi.

 

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Amasra Belediyesi’nin avukatı Berkay Dal’ın zimmet iddiasıyla Bartın Ağır Ceza Mahkemesi`nde yargılandıkları davanın duruşması katıldı. Duruşma öncesi Bartın Adliyesi önünde basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Hakikaten Aziz Nesin’in hikayelerine konu olacak bir duruşmadan, davadan bahsediyoruz. Dava konusu olay belediyenin duruşması için, belediyenin avukatı belediyenin mazotuyla duruşmaya gitti diye yargılanmasıdır. Bir hukukçu olarak, aynı zamanda milletvekili olarak böyle bir iddianameye imza atan savcının yerinde olmak istemezdim” dedi.

 

 

Belediyenin davası için kullanılan mazottan zimmet çıkartan yargı!

 

 

CHP’li Murat Bakan’ın değerlendirmeleri şu şekilde: “Yargılama itibariyle komik bir davadan bahsediyoruz. Bir avukatın, bir hukukçunun yargılama giderini alması kadar ve masraflarını alması kadar doğal bir şey yok. Zaten bu Avukatlık Kanunu`nda bizim yönetmeliklerimizde usullerimizde, kaidelerimizde olan bir şeydir. Bir zimmet suçu çıkma ihtimali olmayan bir davadan zimmet çıkartan ve bu yargılamayı olağanüstü bir hızla dava açacak noktaya gelen bir yargılama sürecinden bahsediyoruz.

 

 

Amasra Belediye Başkanımız, belediye bütçesinin 3 katı kadar borçla devraldığı belediyeyi, belediye bütçesi seviyesine getiren; belediye işçilerinin maaşlarını ödeyebilmek için belediyenin misafirlerine çay dışında bir şey ikram etmeyen, 17 ay maaş ödeyememiş bir belediyede belediye işçilerinin maaşını ödeyen ve gerçekten Türkiye’ye namusluluğuyla, dürüstlüğüyle ve başarısıyla rol model olmuş bir belediye başkanıdır. 6 bin nüfuslu bir yerde bir başarı hikayesi yazmış belediye başkanını belediyenin duruşmasına giden belediyenin avukatına mazot verdiği iddiasıyla burada mahkeme karşısına çıkartıyorlar”

 

 

Siyasallaşmış yargı, yozlaşmış bir hukuk! Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sen bir hukukçusun, niye o koltukta oturuyorsun?

 

 

Şimdi ben buradan sesleniyorum; Sayın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, burası senin ilin ve sen bir hukukçusun, sen bu şehrin milletvekilliğini yaptın. Senin kentinde böyle bir siyasallaşmış yargı, yozlaşmış bir hukuk! Sen Adalet Bakanı olarak o koltukta niye oturuyorsun! Bu iddianameyi okuyup da bu yargılamayı takip etmesi gereken önce Adalet Bakanı`dır. O’na bir zuldür bu! Türkiye’de adalet sisteminin geldiği yeri göstermektedir. Dönsünler, baksınlar; Türkiye’de neler oluyor, beşli çete neler yapıyor, ihaleler kimlere aktarılıyor, nasıl ihale veriliyor yandaşlara? Onlara baksınlar. Bin liralık mazot için ve devletin, kamunun davası için kullanılan mazot için böyle bir yargılama olmaz. Ayıptır, yazıktır, günahtır… Biz, belediye başkanımızın da belediyenin avukatı meslektaşımızın da yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz. Bu duruşmadan beraat bekliyoruz. Olması gereken budur. Bu ülkede hala dürüst, namuslu yargıçlar var. Büyük baskı altındalar ama var olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla yargıdan umudumuzu kesmedik, duruşmayı takip etmeye geldik.